Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Protecție bun dobândit înaintea căsătoriei. Cum ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Protecție bun dobândit înaintea căsătoriei. Cum să fac ca să-i rămână doar copilului în caz de deces?

am un apartament din prima casatorie. si un copil (tot din prima casatorie)

m-am recasatorit dar as vrea sa ma asigur ca dupa decesul meu apartamentul ramane copilului in intregime

ce trebuie sa fac?
Aveti posibilitatea de a dispune cu titlu gratuit in favoarea descendentului dvs. din prima casatorie, prin donatie sau prin legat cuprins in testament, ori puteti incheia un contract de vanzare cu clauza de intretinere.
II faceti acte copilului, din timpul vietii.
Un contract de intretinere (daca doriti sa va ingrijeasca)
Sau un contract de donatie (simplu sau cu uzufruct viager).
Urmatoare dvs intrebare este daca "se ataca"...
In mod normal, daca decedati dvs prima, sotul ar avea dreptul la 1/4.
In acelasi timp sotul este si mostenitor rezervatar. Adica legea ii acorda dreptul la o cota din mostenire, chiar impotriva vointei dvs. Aceasta cota, numita rezerva succesorala este de 1/8.
Adica daca sotul dvs s-ar supara foarte rau ca i-ati facut acte copilului si ar fi suficient de "pornit", ar angaja un avocat si ar deschide un proces prin care sa solicite reductiunea liberalitatii excesive, facute de dvs copilului, pana la intregirea cotei lui de 1/8.
In practica lucrurile se finalizeaza la modul ca actul dvs ramane "in picioare", iar in cel mai rau caz copilul va fi obligat sa ii achite o suma de bani, reprezentand valoarea acestei cote de 1/8.
multumesc mult de lamuriri. Am inteles ce am de facut.

zi buna
DIVORT si ramaneti in concubinaj