Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Datorii pfa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Datorii pfa

Exista vreo cale de a intra in insolventa un pfa (magazín n) care nu are cu ce sa si plateasca datoriile la stat, reprezentand contributie la pensie si impozitul pe venit? Magazínul este inchis din 2012 iar pfa nu are nicio sursa de venit.
Datoriile vor fi acoperite din patrimoniul persoanei fizice.
Persoana fizica nu are nimic in proprietate, nu are venituri, nu are depozite bancare. O intretine sotul pensionar.
In acest caz, posibil ca ANAFUL sa va trimita notificari ca aveti de plata si dupa ce nu veti ma fi.