avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Datorii pfa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Datorii pfa

Exista vreo cale de a intra in insolventa un pfa (magazín n) care nu are cu ce sa si plateasca datoriile la stat, reprezentand contributie la pensie si impozitul pe venit? Magazínul este inchis din 2012 iar pfa nu are nicio sursa de venit.
Cel mai recent răspuns: dorelushu , utilizator 19:38, 21 Ianuarie 2018
Datoriile vor fi acoperite din patrimoniul persoanei fizice.
Persoana fizica nu are nimic in proprietate, nu are venituri, nu are depozite bancare. O intretine sotul pensionar.
In acest caz, posibil ca ANAFUL sa va trimita notificari ca aveti de plata si dupa ce nu veti ma fi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire anaf trimisa la angajator zulg zulg Buna ziua, Se da situatia: o persoana este pensionara si are poprire pe o suma din pensie, pentru ANAF, de la un PFA care are activitatea ... (vezi toată discuția)
Impozit cass persoana coasigurata,dar cu depozit bancar la termen! Marox83 Marox83 Buna ziua,am si eu niste nelamuriri,in anul 2010 luna mai am decis sa platesc contributia CASS prin plata directa eu nefiind angajat,am efectuat plata directa ... (vezi toată discuția)
Salarii de la firma in lichidare dia07 dia07 Buna ziua Firma la care am lucrat este in insolventa si avem salarii restante . Lichidatorul a zis ca nu poate sa ne repartizeze salariile deoarece intre ... (vezi toată discuția)