Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... raspunderea administratorului
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

raspunderea administratorului

Sunt asociat intr-o firma care a intrat in faliment. In acest caz, care este procedura de angajare a raspunderii administratorului pentru situatia creata?
Mentionez ca nu mi s-au acordat dividendele cuvenite, desi firma era pe profit la vremea respectiva si nu am luat parte la decizii in procesul de administrare al firmei. Care este procedura de angajare a raspunderii administratorului in nume propriu, a raspunderii personale. Cui si in ce forma ma adresez?
Art. 38 si urm. din Legea 85/2006.
Rectific. Este vorba de art.138 si urm. din Legea 85/2006.
ma interesa ce fel de plangere sa-i fac administratorului?