avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 970 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Suspendare permis
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Suspendare permis

Mi-a fost retinut permisul pe o perioada de 30 de zile deoarece cică nu am acordat prioritate de trecere unei pers. aflate pe trecerea de pietoni...am fost dat prin statie si m-a oprit un echipaj aflat la 500 m distanta si mi au intocmit procesul verbal cu aceasta contraventie...mentionez k in momentul schimbari sensului de mers pe trecerea de pietoni nu era nimeni care venea din partea dreapta si ceilalti participanti la trafic au oprit brusc la care si eu am oprit un pic pe trecere si am facilitat trecerea pietonului in siguranta...de aici vine si intrebarea...Este abuz pot face contestatie chiar dak nu am martor si nici politia nu are filmare?
Cel mai recent răspuns: Valysad , utilizator 13:35, 19 Ianuarie 2018
Contestatie puteti formula. pentru Politie conteaza mai putin sa existe filmare, cat conteaza pentru DVS sa aveti martor.
Prezumtia de veridicitate a faptelor ,consemnat in PV, nu are caracter absolut, trebuie sa se sprijine pe niste mijloace de proba.
Formulati plangere contraventionala.
Verificati daca si modul de intocmire a PV indeplineste toate conditiile cerute de lege.
Mi s-a replicat de dl agent de circulatie ca in cazul in care asi pierde procesul de contestatie ma-si alege cu o pedeapsa de 2 luni de suspendare

Cabinet de Avocat "Dragos Barnea Madalin" a scris:

Contestatie puteti formula. pentru Politie conteaza mai putin sa existe filmare, cat conteaza pentru DVS sa aveti martor.

Dl avocat legea spune să ai o viteza redusa si sa opresti in conditii optime pt a facilita trecerea pietonilor angajati pe trecere...unde am gresit k din cauza celorlalti participanti la trafic nu am avut vizibilitate si am franat mai tarziu si nu am obstructionat trecerea pietonilor

Av. Mihai Cosmin Tudor a scris:

Prezumtia de veridicitate a faptelor ,consemnat in PV, nu are caracter absolut, trebuie sa se sprijine pe niste mijloace de proba.
Formulati plangere contraventionala.
Verificati daca si modul de intocmire a PV indeplineste toate conditiile cerute de lege.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestatie proces verbal contraventie neacordare prioritate pietoni aditata aditata Am fost oprit de un echipaj pentru neacordare prioritate trecere pietoni. Politistul care filma a refuzat sa-mi arate inregistrarea , si a replicat ca pietonul ... (vezi toată discuția)
Permis suspendat pentru neacordare de prioritate pitrici pitrici Buna seara, Azi 18.03.2010 circulam pe calea Dorobanti dinspre Charles de Gaulle iar la semaforul de la dorobanti am facut dreapta, un pieton se angajase in ... (vezi toată discuția)
Suspendare permis emil65 emil65 Am fost oprit de unde echipaj de politie pentru neacordare de prioritate.Pietonul nu avea intentia de trece strada si nici nu pusese piciorul pe trecerea de ... (vezi toată discuția)