Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Apartament luat in chirie , cui ii revin costurile de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Apartament luat in chirie , cui ii revin costurile de reparatie pe scara blocului?

Buna ziua anul trecut am luat un aprtament in chirie , toate bune pana cand ceilalti locatari si administratorul au decis ca fost teava de evacuare a deseurilor este prea veche si nu face fata si au decis schimbarea ei.Intrebarea mea este cine trebuie sa plateasca costurile aferente aceste-i operatiuni (undeva la 350 de lei pe aprtament) mie ca si chirias sau proprietarului?
Proprietarul
Raspunsul este conditionat de clauzele contractual asumate
Desi in sarcina locatarului, codul civil nu mentioneaza obligatia de suportare a unor astfel de cheltuieli, acestea fiind pe cale de consecinta in sarcina locatorului , acesta din urma ar putea invoca dispozitiile conform carora in lipsa de stipulatie contrara reparatiile de intretinere curenta sunt in sarcina locatarului. Contractul ce spune ?
ContSters454516, utilizator
Contractul este unul banal luat de pe un website , nu este legalizat sau inregistrat iar in el nu se stipuleaza nicaieri o astfel de situatie, doar clauzele generice (de a plati la timp cheltuelile de a respecta normele de PSI etc.)
Proprietarul plateste,este apartamentul lui.