Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Îndemnizatie creștere copil 2018
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Îndemnizatie creștere copil 2018

Buna ziua! Soția mea este însărcinată în 3 luni si momentan este angajată full time, si i s a oferit posibilitatea să se angajeze part time (4 ore pe zi) pentru încă 5 luni. Taxele le suportă primul angajator acolo unde lucrează cu norma intreaga?
Indemnizația pentru creșterea copilului se calculează cu 85% din salariul net din ultimile 6 luni? In cazul in care acceptă propunerea pentru part time, se calculează 85% din veniturile nete si de aici?
Multumesc!
Daniel0310, utilizator
Va fi angajata la doi angajatori?
Da. De Unul cu norma întreaga pentru care lucrează de 7 ani, iar acum are posibilitatea de a se angaja part time in alta parte.

Florentina Pomponiu a scris:

Va fi angajata la doi angajatori?

Indemnizația lunară pentru creșterea copilului se stabilește în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii doi ani anteriori datei naşterii copilului şi nu poate fi mai mică de 85% din cuantumul salariului minim brut pe ţară garantat în plată și nici mai mare de 8500 lei.