Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... abuz al autoritatiilor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

abuz al autoritatiilor

am o mica ,de fapt o mare problema cu justitia romaneasca...
In anul 1992 tatal meu a decedat intr-un accident de munca,iar de pe urma lui mi-a ramas casa si terenurile aferente,vreau sa va aduc la cunostiinta ca el mai are doua surorii,el a fost singurul care afacut in anul 1990 cerere de retrocedare pe terenurile bunicului.,pana in 1992 cand a decedat cele doua surori nu au cerut dreptul la pamantul ce i se cuvenea si nici la casa,deoarece ele nu facuserta cerere de retrocedare,in anul 2007,in baza adeverintei si a fisei de punere in posesie,am facut titlul de proprietate pe numele defunctului tata,in care este specificat ca ele este singurul mostenitor al bunicului conform cererii de retrocedare existente,dupa un an am dezbatut cu mama mea la judecatoria Oltenita succesiunea tatalui meu,ea cedandu-mi partea ei,astfel eu am devenit mostenitor legal al defunctului meu tata,in baza unei hotararii emisa de judecatoria Oltenita,ramasa irevocabila si definitiva..Mentionez ca pana sa obtin aceasta hotarare definitiva si irevocabila,cele doua surori au muncit terenurile aflate in extravilan,fara sa aibe niciun drept legal....eu platind la primarie atat casa cat si terenurile,ba din contra atat tatal meu cat a trait a platit impozitul pe casa inca din anul 1974,dupa cele intamplate si avand hotararea definitiva,i-am actionat in judecata pentru despagubirii,si am mers la politie sa ii roage sa imi elibereze terenul,politia nu a luat nicio masura,va aduc la cunostiinta ca procesul se afla pe rol,iar d-na judecatoare a acceptat ca proba o CHITANTA DE MANA in dosar fara martori,in care ele le promite celor doua surori dupa moarte lui,chitanta datata cu 3 luni inainte de deces ca dupa moarte lui ele sa munceasca tenul,de fapt o treime din el,il vinde lor pe suma de 10 mii de lei,mentionez ca ei nu au prezentat chitanta asta niciodata pana acum....de asemenea am cerut sa trimita la grafologie sa verifice daca calitatea hartiei este din 1992,iar d-na judecator a cerut altceva,eu sustinand ca ei au copiat semnatura dupa cererea de retrocedare ,ajuta=ti de catre d-ul primar,care le-a pus la dispozitie cererea de retrocedare..
In acest caz va rog sa imi spune-ti ce valoare are aceasta chitanta fara martori,fara sa fie legalizata la notariat,fara sa fie legalizata la judecatorie tranzactia lor...si de asemenea una dintre surori a recunoscut ca ea a scris acea chitanta,dar tatal meu a semnat-o,dupa spusele ei...iar acea chitanta a fost facuta doar intr-un singur exemplar..cealalta sora nu o are si nici tatal meu...nu vi se pare normal sa fie facuta in trei exemplare..???
Va rog sa imi spune-ti ce credibilitate are aceasta chitanta in fata unui complet de judecata,si de ce crede-ti ca d-na judecatoare accepta aceasta chitanta....desi una dintre surori a afirmat ca i-ar fi dat banii d-nei judecatoare sa accepte aceasta chitanta...ce ma sfatuiti sa fac in continuare....multumesc mult pentru eventualele sfaturi pe care mi le ve-ti da...
Sfatul meu este urmatorul: in cazul in care credeti ca pierdeti in instanta si nu mai exista alta cale de atac(apel , recurs ) este recomandat sa faceti plangere penala pentru fals si uz de fals impotriva celor 2 surori. Procurorul care instrumenteaza cazul ii va obliga pe politisti sa efectueze o expertiza grafologica in vederea stabilirii autenticitatii actului in sensul ca este sau nu semnat de catre defunctul dvs tata. In acest fel veti sti cu certitudine si dvs daca tatal dvs a semnat sau nu actul si de catre cine anume este redactat.
Chitanta de mana fara martori nu poate fi acceptata ca mijloc de proba dar in Romania s-au vazut multe!Exista si varianta concomitenta a sesizarii Consiliului Superior al Magistraturii privind acest dosar aflat pe rolul instantei de judecata in ceea ce priveste incorectitudinea vadita a judecatoarei care are acest dosar!B-)
SUCCES!
In Romania chiar foarte multe faradelegi! Cunosc o speta in care o instanta de judecata a admis o cerere in constatare, care a tinut si loc de act de vanzare, pe baza unei inscris sub semnatura privata(chitanta) scrisa la masina, unde numele vanzatorului era fals cat si actul cu care se identifica, era inexistent, cat despre martori ce sa mai spun. Grav a fost faptul ca in acel inscris s-a consemnat ca se vinde doar o casa de locuit nu si terenul aferent, insa instanta de judecata practic l-a improprietartit cu 200 mp pe cel care a formulat actiunea in constatare. Deci, atentie marita!