Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... justitia oarba
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

justitia oarba

Buna ziua
Va cer parerea intr-un caz pe care nu reusesc sa il scot la capat
Este vorba de un proces pe care il am la judecatoria Oltenita,este vorba de un dosar judecat de catre judecatoarea Bodarlau Aurica,judecator la Judecatoria Oltenita
De aceea m-am hotarat sa va prezint cazul meu si sa va cer o parere,de fapt,o consultatie
In primul rand va aduc la cunostiinta ca m-am judecat si inca ma judec cu surorile tatalui meu,care a decedat in 1992,lasand mostenire o casa si 2 terenuri
Va aduc la cunostiinta ca pe terenul pe care tatal meu l-a lasat mostenire,teren de la bunicul meu,doar el a facut cerere de retrocedare in 91,pe legea 18,cele doua surori refuzand sa faca cerere de retrocedare
La 6 luni de la moartea lui primaria din Budesti m-a pus in posesie pe aceste terenuri conform adeverintei care era pe numele tatalui meu,am muncit acele terenuri pana in 2000,dupa aceea acele doua surori impreuna cu sotul uneia dintre ele prin abuz de putere m-au deposedat,prin amenintari,am facut plangere la politie,dar politia nu au luat nicio masura...efectiv au preferat sa stea deoparte
in 2007 am Titlul de Proprietate pe numele tatalui meu,iar in 2008 am dezbatut impreuna cu mama mea succesiunea de pe urma tatalui meu,obtinand o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila
Apoi le-am dat in judecata si am cerut despagubiri,ele au recuzat judecatorul care era initial si au pus-o pe aceasta judecatoare Bodarlau Aurica care a condus procesul in stilul sau propriu
Va aduc la cunostiinta ca eu l-am dat in judecata pe sotul uneia dintre surori,iar ele au intervenit in dosar,revendicand si casa in care locuiesc cu toate ca am adus in fata instantei dovada ca inca din anul 71, tatal meu a platit impozitul pe casa,ulterior dupa decesul sau eu platind impozitele la zi atat pe terenuri cat si pe casa....de asemenea am intabulat hotararea judecatoreasca pe care am obtinut-o de pe urma tatalui meu,plus cadastru pe acest teren si casa,la procesul de la Oltenita,atat martorii mei cat si ai lor au recunoscut ca m-au deposedat de pe teren cu forta,ca eu am muncit terenul anterior,dar judecatoarea a acceptat interventia lor in proces pe baza unei chitante de mana care de fapt este o CHITANTA fara martori,fara srii de buletin,,,cu semnatura copiata...fara semnatura lor pe chitanta..doar semnatura tatalui meu,avocatul meu a incercat sa faca multe demersuri inclusiv i-a spus ca in aceea chitanta tatal meu le promite ca dupa moartea lui le va vinde 2/3 din terenuri lor,asta nu inseamna ca le si vinde..de asemenea orice chitanta de mana dupa 3 ani se prescrie,dar judecatoarea nu a tinut cont de nimic,mai ales ca si una dintre surori a recunoscut ca ea a scris chitanta si nu tatal meu,doar ca EL A SEMNAT-O..:O,noi i-am cerut ca ea sa scrie chitanta din nou,iar d-na judecatoare a refuzat,ba din contra m-a pus sa platesc si expertiza grafologica,dar eu i-am spus ca semnatura e copiata si cer sa o puna sa scrie chitanta din nou...judecatoare a refuzat..poate din cauza ca aceea sora a lui tata are doar 4 clase,,si acela nu era scrisul ei,,,de pe chitanta
De asemenea pe fond avocatul meu a motivat ca el intervenind in dosar...pe CINE AU DAT IN JUDECATA...PE MINE IN CALITATE DE MOSTENITOR SAU PE TATAL MEU CARE ESTE DECEDAT SI NU ARE NICIO FUNCTIE CIVILA...??/De asemenea a dat o hotare judecatoreasca in favoarea lor bazata pe acea chitanta,nemotivand acea hotarare,de asemenea nu a luat niciun act in considerare pe care eu le-am depus la dosar...nici Titlul de Proprietate,nici Hotararea Judecatoreasca Irevocabila si Definitiva,plus cadastru si intabulare pe acest teren....plus ca m-a pus la cheltuieli de judecata
Iar ca sa fie tacamul complet a amanat de 3 ori pronuntarea,iar pronuntarea a dat-o fara sa fie avocatul meu in sala...si nici eu
Acum am facut recurs la Calarasi,dar la primul termen nu s-au prezentat motivand conditiile nefavorabile...
De asemenea avocatul meu a cerut casarea sentintei si trimiterea catre rejudecare....
Pute-ti sa imi spune-ti ce sanse am ca acest dosar sa se judece corect...???
Crede-ti ca se poate rejudeca dosarul din nou...??
Cum o pot reclama pe aceasta judecatoare si unde,,,>>>???
Crede-ti ca avocatul meu aprocedat corect cerand casarea sentintei si rejudecarea cazului...???

Va multumesc si astept raspunsurile dvs

numai avocatul ce l-ati ales poate sa va spuna o parere pertinenta cu privire la cauza.. asa, la prima vedere, dupa cum ati prezentat cazul dreptatea e de partea dvs.. dar degeaba daca nu e si probata si sustinuta corect.. aveti incredere in avocatul dvs.. e un profesionist si probabil ca face ceea ce este mai bine ptr interesele dvs..asa e cu procesele astea.. va manac de timp si bani.. depinde care parte rezista mai mult psihic si material.. sunt curios ptr ce motiv au cerut recuzarea primului judecator de sa si admisB-)