Forum Discuţii juridice Executare silită Împrumut cu contract autentificat nerambursat. Ce pot ...
Discuție deschisă în Executare silită

Împrumut cu contract autentificat nerambursat. Ce pot face pentru a-mi recupera banii?

Buna ziua. Am imprumutat o persoana fizica cu suma de 1500 euro si nu mai primesc banii inapoi. Cand i-am acordat imprumtul am facut o hartie de imprumut la un notar public din Constanta, bineinteles fara dobanda. I-am acordat o perioada de 2 luni pt. restituirea imprumutului si au trecut 6 si nu am primit banii. Ce pot face pt a-mi recupera banii?
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua.
Mergeti cu actul notarial de imprumut la biroul unui executor judecatoresc si deschideti dosar de executare silita impotriva debitorului care nu v-a restituit imprumutul la termen.
Multumesc frumos D-na avocat. O sa incerc, insa teama imi e ca din cauza sumei destul de mici,totusi, costurile v-or egala suma imprumutata.
Mergeti la mai multe birouri de executor, pentru ca tarifele pot fi diferite de la un birou la altul, Pentru demararea procedurilor de executare silita aveti de achitat o taxa judiciara de timbru de 20 de lei, la care se adauga onorariul executorului si cheltuielile de executare, care difera de la un executor la altul. Toate cheltuielile pe care le suportati dvs. acum vor fi recuperate de la debitor in cadrul executarii silite.
Va doresc succes in demersurile dvs.
biu""