Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... In cazul schimbarii sediului social al unei asociatii ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

In cazul schimbarii sediului social al unei asociatii se redacteaza din nou Actul Constitiv si Statutul si cu aceste modificari se depun la Tribunal ?

In cazul schimbarii sediului social al unei asociatii se redacteaza din nou Actul Constitiv si Statutul si cu aceste modificari se depun la Tribunal ? Am Convocatorul, Hotararea AGA si Procesul verbal. Mai trebuie si altceva ? Multumesc
Da, actele Asociatiei trebuie redactate din nou (se actualizeaza datele privind noul sediu) si se depun la judecatoria unde este in prezent inregistrata Asociatia.

Aveti nevoie si de actele pentru noul sediu: titlu de proprietate, act de inchirire/comodat..

Plus taxa de timbru si cerere de inregistrare modificari.
Laura Roca, Avocat
Multumesc mult pentru raspuns.

Laura Roca a scris:

Da, actele Asociatiei trebuie redactate din nou (se actualizeaza datele privind noul sediu) si se depun la judecatoria unde este in prezent inregistrata Asociatia.

Aveti nevoie si de actele pentru noul sediu: titlu de proprietate, act de inchirire/comodat..

Plus taxa de timbru si cerere de inregistrare modificari.