Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Conditii deosebite
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Conditii deosebite

Ce se întâmplă cu încadrarea în conditii deosebite de muncă după data de 31.12.2018 dacă mediul în care ne desfăşurăm activitatea este acelaşi?
Angajatorul va trebui sa reînnoiasca avizul de încadrare a locurilor de muncă în condiţii deosebite.
Se respecta procedura prevazuta de HG nr. 1014/ 2015 conform careia la un interval de 3 ani se reia actiunea de reautorizare. Va trebui obtinut avizul Inspectiei muncii.
De mutat in sectiunea ssm-protectia muncii.
În cazul în care nu a fost depusă documentația necesară în vederea prelungirii încadrării în condiții deosebite după data de 31.12.2016, iar activitatea s-a desfăşurat în acelaşi mediu (aceleaşi condiții), ce demersuri trebuie întreprinse, pentru a beneficia în continuare de încadrarea corespunźătoare?
Este greu de indreptat ceva daca nu s-a depus documentatie pentru reautorizare sau nu s-a mai primit avizul Inspectiei muncii. Poate conditiile de munca s-au imbunatatit si buletinele de determinare noxe atesta acest fapt.
Puteti deschide actiune in instanta impotriva firmei daca detineti documente care sa arate ca nu s-au imbunatati conditiile de munca si starea de sanatate a lucratorilor a continuat sa se deterioreze. Hotararea definitiva a instantei nu este previzibila.