Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Facturare vanzare apartament
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Facturare vanzare apartament

Un dezvoltator imobiliar a incheiat un antecontract cu o persoana fizica pt vanzarea unui apartament cu cota de TVA 5% , in conditiile in care suprafata utila nu depaseste 120 MP iar valoarea locuintei sa nu depaseasca suma de 450.000 lei.
Ulterior , clientul a dorit imbunatatiri suplimentare ale apartamentului care ar duce la un pret de vanzare suplimentar de 25.000 euro .

Se poate factura vanzarea apartamentului cu suma din antecontract de 450.000 lei , TVA 5% , iar separat imbunatatirile suplimentare in valoare de 25.000 eur cu TVA 19% ?
george-neagu, moderator
Modificarile /imbunatatirile se factureaza separat.