avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Facturare vanzare apartament
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Facturare vanzare apartament

Un dezvoltator imobiliar a incheiat un antecontract cu o persoana fizica pt vanzarea unui apartament cu cota de TVA 5% , in conditiile in care suprafata utila nu depaseste 120 MP iar valoarea locuintei sa nu depaseasca suma de 450.000 lei.
Ulterior , clientul a dorit imbunatatiri suplimentare ale apartamentului care ar duce la un pret de vanzare suplimentar de 25.000 euro .

Se poate factura vanzarea apartamentului cu suma din antecontract de 450.000 lei , TVA 5% , iar separat imbunatatirile suplimentare in valoare de 25.000 eur cu TVA 19% ?
Ultima modificare: Joi, 25 Ianuarie 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: ContSters454516 , utilizator 19:25, 25 Ianuarie 2018
Modificarile /imbunatatirile se factureaza separat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva cumparare apartament 2022-2023 - 5% sau 19% migacio migacio Buna ziua. Am o intrebare legata de imobiliare si noul cod fiscal (aplicabil de la 1 ianuarie 2023). Am urmatorul scenariu: -in 2018 s-a achizitionat un ... (vezi toată discuția)
Tva 5% LDMUNTEANU LDMUNTEANU Buna ziua, doresc sa achizitionez o casa cu teren , 236 mp terenul, 120 mp utili constructia, pret 130000 EUR. Dezvoltatorul imi spune ca pretul include TVA ... (vezi toată discuția)
Cota de tva la vanzare apartament ionutlascu1993 ionutlascu1993 Salutare, Ma puteti ajuta va rog cu un raspuns legat de cota de TVA. In anul 2022 am semnat un antecontract de vanzare-cumparare in care era mentionata ... (vezi toată discuția)