Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cesiune credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cesiune credit

Buna ziua. As dori niste lamuriri legate de cesiunea de credit. In 2014 a fost cesionat creditul de catre Kruk in favoarea Secapital apoi in 2017 a fost cesionat din nou de catre Secapital in favoarea InvestCapital Ltd. Este legala aceasta succesiune de cesionari? Cesiunea intrerupe prescriptia? Mulțumesc.
Buna ziua,

E posibil ca o creanta sa fie cedata succesiv.

SImpla cesiune nu intrerupe prescriptia dreptului de executare silita, chiar daca aceasta este notificata debitorului cedat.

Prescriptia se intrerupe doar daca, inainte de trecerea a 3 ani de la data la care trebuia plătita datoria, se inregistreazala un executor judecatoresc o cerere de executare silita sau daca debitorul recunoaste datoria.

De retinut insa ca, daca se incepe executarea silita a creantei, chiar in conditiile in care executarea silita s-ar fi prescris, debitorul va trebui sa formuleze contestatie la executare in termen de 15 zile de la data la care a luat cunostinta de executare.
Mulțumesc. Ce presupune recunoasterea datoriei?
Un act scris, in principal.
Poate fi vorba si de o adresa trimisa pe mail in care le- am explicat despre prescrierea creditului?
Nu. Atat timp cat le comunicati ca a intervenit prescriptia este okey. Nu se poate considera recunoastere a datoriei.