Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Un ONG este obligat sa depuna bilant,balanta?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Un ONG este obligat sa depuna bilant,balanta?

Am un ONG de protectie a animalelor.Nu am angajati,nu am activitati generatoare de profit.Nu am depus balanta,bilant din 2011i.ANAF Suceava mi-a confiscat donatiile reprezentând 2% din impozitul pe profit al unor persoane fizice, din 2006 motivând ca nedepunerea bilantului are drept consecinta retinerea donatiilor reprezand 2%,suspendarea automata a activitatii ONG ului .In plus,mi-au dat 5000 amenda,care nu mi-a fost comunicata in scris.Mi s-a adus la cunostinta verbal,amenda,atunci când am intrebat de ce nu-mi vireaza donatiile reprezentând 2%.Intrebare sunt obligata sa depun bilant,balanta in situatia descrisa mai sus?Este legal sa-mi retina donatiile reprezentând 2% din impozitul pe venit simultan cu aplicarea unei amenzi de 5000 de lei fara instiintare scrisa?Multumesc.
george-neagu, moderator
Da,indiferent daca aveti activitati de natura economica sau nu, trebuie sa depuneti anual bilantul si declaratia 101 specifice ong.
multumesc!