avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Un ONG este obligat sa depuna bilant,balanta?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Un ONG este obligat sa depuna bilant,balanta?

Am un ONG de protectie a animalelor.Nu am angajati,nu am activitati generatoare de profit.Nu am depus balanta,bilant din 2011i.ANAF Suceava mi-a confiscat donatiile reprezentând 2% din impozitul pe profit al unor persoane fizice, din 2006 motivând ca nedepunerea bilantului are drept consecinta retinerea donatiilor reprezand 2%,suspendarea automata a activitatii ONG ului .In plus,mi-au dat 5000 amenda,care nu mi-a fost comunicata in scris.Mi s-a adus la cunostinta verbal,amenda,atunci când am intrebat de ce nu-mi vireaza donatiile reprezentând 2%.Intrebare sunt obligata sa depun bilant,balanta in situatia descrisa mai sus?Este legal sa-mi retina donatiile reprezentând 2% din impozitul pe venit simultan cu aplicarea unei amenzi de 5000 de lei fara instiintare scrisa?Multumesc.
Ultima modificare: Vineri, 26 Ianuarie 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: ieseugenia , utilizator 19:39, 26 Ianuarie 2018
Da,indiferent daca aveti activitati de natura economica sau nu, trebuie sa depuneti anual bilantul si declaratia 101 specifice ong.
multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asociatia parintilor infiintata conform og 26/2000 monicaion monicaion Parintii elevilor unei clase au infiintat o asociatie neguvernamentala in scopul imbunatatirii calitatii actului educational, deci fara a desfasura vreo ... (vezi toată discuția)
Nedepunerea bilantului contabil Milotin Milotin As dori si eu sa stiu care sunt consecintele nedepunerii unui bilant contabil / cerere de inactivitate de catre un ONG-S. Caz concret: Organizatia mea nu ... (vezi toată discuția)
Firma inactiva Raluca_B Raluca_B Buna Ziua, Va rog daca ma puteti ajuta cu un raspuns. LA nedepunerea declaratie 100 si 300 se declara firma de catre finante inactiva, in acest caz mai am ... (vezi toată discuția)