Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Posturi TV romanesti vs. Posturi TV straine
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Posturi TV romanesti vs. Posturi TV straine

Buna seara,
Va sugerez eu un subiect de articol. Si ar trebui sa fie mediatizat dupa ce va scris - poate asa schimbam ceva in tara asta. Zilele trecute am redescoperit dupa o pauza destul de lunga Euronews si TV5. Parca am intrat in alta lume.

In timp ce pe posturile romanesti cu notorietate (si aici nu ma refer la posturi precum OTV, ci la posturi cu vechime) erau stiri cu babe violate, 4 ore de transmisii in direct cu 2 trenuri ciocnite, vreo mizerie cu "vedete" mai mult sau mai putin imbracate sau vreun nou conflict intre politicienii nostri de "renume" si "atat de capabili", pe Euronews si TV5 erau stiri cu roboti nou-inventati, festivalul de film de animatie, festivalul de film stiintific, o fabricuta din Austria care furnizeaza curent electric pe baza de biomasa si rumegus unui intreg orasel si proiectele tarilor dezvoltate de a stopa foametea din lumea a treia.

Vedeti diferentele? Mi s-a facut scarba din nou de Romania. Si patesc asta in fiecare zi. Pacat ca am ajuns aici. Ne complacem in mizeria noastra marunta, in micile noastre dispute si neintelegeri fara sa mai ridicam privirea si sa ne uitam in jur poate-poate se prinde side noi ceva bun si constructiv. Pacat ca toate aceste mizerii sunt intretinute de posturile TV. Da atata timp cat scursuri de emisiuni precum Kapatos - nici nu stiu daca i-am scris numele corect, Acces direct si altele, nici macar nu le stiu pe toate au audienta maxima, din pacate cam asta e gradul de cultura al romanilor. Pacat!!!
Foarte pertinent comentariul!
georgianaflorina a scris:

Buna seara,
Va sugerez eu un subiect de articol. Si ar trebui sa fie mediatizat dupa ce va scris - poate asa schimbam ceva in tara asta. Zilele trecute am redescoperit dupa o pauza destul de lunga Euronews si TV5. Parca am intrat in alta lume.

In timp ce pe posturile romanesti cu notorietate (si aici nu ma refer la posturi precum OTV, ci la posturi cu vechime) erau stiri cu babe violate, 4 ore de transmisii in direct cu 2 trenuri ciocnite, vreo mizerie cu "vedete" mai mult sau mai putin imbracate sau vreun nou conflict intre politicienii nostri de "renume" si "atat de capabili", pe Euronews si TV5 erau stiri cu roboti nou-inventati, festivalul de film de animatie, festivalul de film stiintific, o fabricuta din Austria care furnizeaza curent electric pe baza de biomasa si rumegus unui intreg orasel si proiectele tarilor dezvoltate de a stopa foametea din lumea a treia.

Vedeti diferentele? Mi s-a facut scarba din nou de Romania. Si patesc asta in fiecare zi. Pacat ca am ajuns aici. Ne complacem in mizeria noastra marunta, in micile noastre dispute si neintelegeri fara sa mai ridicam privirea si sa ne uitam in jur poate-poate se prinde side noi ceva bun si constructiv. Pacat ca toate aceste mizerii sunt intretinute de posturile TV. Da atata timp cat scursuri de emisiuni precum Kapatos - nici nu stiu daca i-am scris numele corect, Acces direct si altele, nici macar nu le stiu pe toate au audienta maxima, din pacate cam asta e gradul de cultura al romanilor. Pacat!!!

Desigur ca aveti perfecta dreptate !

Cred ca sunt putini in Romania care mai doresc sa se auto educe prin informarea pentru ceva constructiv.

Si eu am incercat pe acest site sa ofer transmiterea unor "metode"eficiente in abordarea seriozitatii in speranta ca aici exista ca useri destule persoane cu studii superioare.

Din pacate...."reactia este sub limita asteptarilor.
Comunicarea pe calea virtuala in domeniul informatiei care poate crea un rol binedefinit in viata -nu exista-.

O gandire constanta doar catre "iubire" si interese personale ....atat !

Din mass media ,in special TV.romanesc ....romanii se "inspira"...insa in latura negartiva.

Cand vezi ca se difuzeaza "distractii"in studiourile TV....doar intre ei.....
Exista totusi si cateva emisiuni educative(exemplu:TVR.1 )insa audienta este ff.slaba....
Romanului nu-i place cultura,arta,educatia....samd....desi are capacitatea si talentul innascut .
Inventivitatea,creativitatea,sunt deja neantelese si trecute dincolo de granitele interesului.

De actualitate,se discuta acum foarte multa politica....
"Se bate apa in piua"-cum spun batranii ...si pana la urma nimic nu este concret !
Mereu aceeasi tupeisti care au timp sa "promita"....,care urmaresc doar interesele personale (titluri cat mai inalte si functii bine platite pe spinarea celor cu venituri reduse).

Difuzarea stirilor inseamna groaza pe zi ce trece !

Auzi doar de nenorociri,accidente,morti....violuri.
Se difuzeaza -mai la moda-mereu ceea ce fac "vedetele" dezbracate si de caracter.

Asta este educatia in TV....si in mass media.

Comentariile sunt de prisos .

Pe site TV.-live al posturilor cu renume si rating ,poti citi toate tampeniile telespectatorilor ...in general tineri...care folosesc doar invective si blameaza realizatorii unor emisiuni.
Nu le pasa....ei continua...in ritm alegro pentru ca difuzarea publicitatii cuprinde cel mai mare profit.

Nu au timp de educatie ori difuzarea unor solutii reale pentru a "civiliza" telespectatorii.

Asta e ....suntem prea mici pentru a schimba ceva in domeniul TV.

Intr-adevar subiectul este pertinent si discutabil .
Sa vedem cati utilizatori vor comenta realitatea.
Cei care doresc intr-adevar informare pot gasi doar pe net.
Sunt destule site-uri care pot fi accesate si sa te informezi-numai sa vrei -.

Romania inbatraneste prematur prin tot ceea ce se petrece zilnic.
Nu cred ca va fi schimbare atat de repede .
Romanii trebuie sa se autoeduce in primul rand ....si apoi schimbarea va veni de la sine.

va multumesc !

cu respect si consideratie,
rodica_post
georgianaflorina a scris:

Vedeti diferentele? Mi s-a facut scarba din nou de Romania. Si patesc asta in fiecare zi. Pacat ca am ajuns aici. Ne complacem in mizeria noastra marunta, in micile noastre dispute si neintelegeri fara sa mai ridicam privirea si sa ne uitam in jur poate-poate se prinde side noi ceva bun si constructiv. Pacat ca toate aceste mizerii sunt intretinute de posturile TV. Da atata timp cat scursuri de emisiuni precum Kapatos - nici nu stiu daca i-am scris numele corect, Acces direct si altele, nici macar nu le stiu pe toate au audienta maxima, din pacate cam asta e gradul de cultura al romanilor. Pacat!!!

Majoritatea posturilor romanesti urmaresc doar cresterea audientei si de aceea se adreseaza, ca si politicienii, celor multi dar ....
Mie nu-mi este scarba de Romania ci de unii care o populeaza, de cei care fac aceste emisiuni si de cei care cresc audienta acestor posturi ca si de cei care-i sustin pe politicieni la putere.
Avem o tara frumoasa dar asa cum s-a mai spus " pacat ca este locuita".
Se mai spunea ca "ne-ar trebui si noua niste nemti" ca sa ne sprijine sa incercam a face ce fac nemtii. Era cat pe ce sa avem un premier neamt, dar se pare ca nu se vrea acest lucru.
Eu sper totusi in schimbarea noastra in mai bine.
P. S. Am reveni pentru ca scrisesem gresit "schimbarea".
Scrisesem scindarea!!!
Adriantot, moderator
Sunt de acord cu Dvs. Avem o tara minunata - am parcurs anul acesta in concediu aproape 3000km prin Romania si intr-adevar avem o tara extraordinara. Pacat ca gradul de civilizatie lasa de dorit iar banul este cel care vorbeste. Te uiti in jur si iti dai seama ca vrei sa faci ceva, dar nu poti pentru ca cei care sustin indobitocirea romanilor sunt mult mai puternici.
Civilizatia....nu exista in Romania deoarece nu exista solidaritate si unitate in cadrul societatii romanesti.

Fiecare are alt drum,alta gandire si teluri proprii.

Mediatizarea din TV si mass media nu conduce catre educatia care este atat de necesara.

In aceasta forma de informare,se pune accent doar pe evenimente tragice care sunt considerate educative.....
Se poate ca sa considere cineva educativa o crima odioasa,un viol cu grave consecinte pe viata ????
Atacurile la persoane,jafurile si toate orgiile pot constitui educatie ????
Daca am analiza activitatea trecuta a massmedia si TV,vom constata ca aceste fapte (care se petreceau si pe vremea comunismului )nu erau transparente in aceste forme de informatie publica.

Si era mai bine !....

Nu erau exemple care sa poata fi urmate de cei teribilisti.

Era educatie in toate transmisiunile TV (muzica decenta,arta,cultura...samd)
Nu era pe placul tuturor.....intr-adevar,insa cenzurarea era acolo unde se faceau afirmatii de instigare la violenta si se incerca provocarea societatii la revolte ori acte antisociale .

Deci...era educatie !!!

Nu aveai voie sa comentezi ceea ce nu aveai de unde sa stii concret,nu aveai voie sa acuzi ori sa blamezi pe cei care nu-i cunosti,era o singura forma politica PCR....si se cerea respect si daruire fata de conducatorul tarii................
Copii......erau ....mandria tarii......adulati si slaviti alaturi de conducatorul Romaniei.......socialiste.....

Ei...da......o sa spuneti ca ,eu....nu am prins asemenea timp......
Nu l-am trait....dar am ascultat istoria de la cei batrani -care plang si povestesc cum traiau atunci......
Concluzia lor......:"Era mult mai bine pe atunci!".......
Se fura de la colectiv......de numa'....numa.'....si tot era productie la hectar peste cota prevazuta....
Se fura din fabrici si uzine......orice era de trebuinta la casa omului.....si productie era de peste 100%......
Cei care comiteau infractiuni minore,erau obligati sa munceasca ca sa se reintegreze in societate.....si se reintegrau !
Cei care colindau restaurantele....erau verificati de unde au surse de bani ....
Exista legea ilicitului.....care era super.....
Cum iti construiai o casa mai luxoasa......erai verificat de unde ai sursa de bani ......in caz contrar....era confiscata si folosita ca utilitate publica.
Deci.....era bine.....pentru ca exista frica de a nu raspunde in fata legii pentru smecheriile si ingineriile financiare.....

Deci...iata modalitatea de a tine in frau societatea romaneasca sub educatie" comunista".
Cei care au sustinut sistemul comunist zeci de ani,au tacut si s-au subordonat legilor stricte.
Era rusine,frica de repercursiuni si respect.Acum....nu mai exista nimic din toate aceste stari de fapt "normale" .

Democratia,a fost inteleasa gresit inca din start.
A fost si este aplicata doar in forma libertate.....in tot ceea ce faci.....
Cine inainteaza ????? ori progreseaza ????
Cei cu tupeu si aroganta .
In vremea comunismului s-a impus combaterea analfabetismului .
Din pacate,in Democratie....in secolul XXI.......exista destui tineri care au abandonat cursurile scolii elementare .....

Deci...educatia a cazut din acest punct de vedere.
Situatia grea materiala dn familii s-a accentuat si parintii au luat calea exilului in afara granitelor romanesti.
Orbiti ori nevoiti sa lucreze la negru pentru supravietuire ,au uitat in dese cazuri de copi lasati in Romania.
Urmarile sunt grave atata timp cat s-a ajuns la sinucideri din motive afective si singuratate ori disperarea ca nu mai au pe cei dragi alaturi.

Deci,iata cum a aparut colapsul si toate urmarile negative din Romania pentru ca fiecare a alergat catre individualism uitand de aproapele sau.

Aici este punctul cheie al schimbarii.
In Romania ,trebuie sa apara din nou educatia sociala si familiala -in primul rand-,apoi crearea de locuri de munca ,respectul fata de semeni,cresterea economiei si progresul catre stiinta si arta ca valori supreme ale romanilor ).Restul.....vine de la sine !

Aceste valori trebuie sa fie mediatizate !....nu femei cat mai goale prin emisiuni stupide,muzica manelista unde auzi pasul rromilor in viata lor,ori cati miliardari exista in Romania fara a justifica cum au facut miliardele.....

Sa comparam emisiunile romanesti cu orice post strain din U.E.....si se poate invata ce inseamna educatie TV.

Exceptii sunt si in lumea U.E....la TV.....dar..."nu exista padure fara uscaturi".

Noi,ar trebui sa invatam doar ceea ce este bun si pozitiv pentru o societate demna si frumoasa !

cu respect si consideratie,
rodica_post

p.s.:-aceasta este o parere personala -inspirata doar din amintirile celor mai inaintati in varsta care discuta si compara timpurile trecute cu cele actuale ,incercand sa inteleaga de ce s-a schimbat totul.