Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Documentatie specifica Asociatiilor de Proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Documentatie specifica Asociatiilor de Proprietari

Legea 230/2007 de infiintare, organizare si functionare a asociatiilor de proprietari
www.avocatnet.ro/content/art...

HG 1588/2007 Norme metodologice de aplicare a Legii 230/2007
www.avocatnet.ro/content/art...

Legea nr. 61/1991 pentru sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice - actualizata la 9.11.2008 www.avocatnet.ro/content/art...

OUG nr.18/2009 privind cresterea performantei energetice a blocurilor de locuinte
www.avocatnet.ro/content/art...

Metodologia ANRSC de repartizare şi facturare a consumurilor individuale de energie termică, în imobile de tip condominiu
[ link extern ]

Ajutoare (subventii) caldura sezonul iarna 2009 - 2010
www.avocatnet.ro/content/art...
_______s-a revenit la vechiul barem maxim de 615 lei. www.avocatnet.ro/content/art...

Legea nr. 50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii - actualizata la 18.05.2008
www.avocatnet.ro/content/art...

Ordonanta de urgenta nr. 97/2005 privind evidenta, domiciliul, resedinta si actele de identitate ale cetatenilor romani
www.avocatnet.ro/content/art...

ORDIN nr. 1.969
privind aprobarea Reglementarilor contabile pentru persoanele juridice
fara scop patrimonial ____________________ postat de @123321123
[ link extern ]
____________________________________________________________________________________________________________________________

Cum sa impartim cheltuielile pe cota-parte indiviza
www.avocatnet.ro/content/con...

Model de contract de mandat presedinte asociatie de proprietar____________ postat de @adriantot
www.avocatnet.ro/content/con...

Un model de sistem propriu de penalizari________postat de @adriantot
www.avocatnet.ro/content/con...

Un model de calcul si repartizare a pierderilor de apa________postat de @adriantot
www.avocatnet.ro/content/con...

Pasii de urmat pentru infiintarea unei asociatii de proprietari:
www.avocatnet.ro/content/con...

elga50, moderator
Adam Grecu a scris:

Domnule,
Am crezut ca intelegeti limba romana, dar se pare ca nu.
Ati dat un raspuns pe un rand si acela incomplet.
Ce inseamna in opinia dvs.- Admin imobil ...? Explicati, dezvoltati ideea in 3-4 randuri.
Presupun ca admin imobil, inseamna administrator imobile, da?
Nu ma duce capu' cum ati vrea sa colaborati cu un admin imobil, daca nu aveti nicio forma de organizare? Omul acela ar vrea sa incheie un contract de prestari de servicii, ceva de genul acesta. ... admin imobil trebuie platit, cine il plateste? Daca aveti 1-2 proprietari cu mari restante, aceea nu au sa-l plateasca decat dupa un amar de vreme. Dvs. ati vrea sa o faceti pe admin imobil fara sa fiti platit? Ma indoiesc, dar astept opinia dvs.
Maine-poimane se deterioreaza instalatia de canalizare, terasa, fatada - cum procedati cu un nene din bloc care, functie de unde se afla amplasat apartamentul sau, zice, eu nu sunt de acord cu repararea subsolului, a terase, a fatadei? Adica achita cine vrea? Cum contractati o lucrare, la "negru", la "gri" - asa ca sa iasa mai ieftin?
În fine, eu am spus ca aveam de spus, este treaba dvs. ca vreti / nu vreti sa va constituiți într-o as. de proprietari. Solutia propusa de dvs. nu o înțeleg !

Să-mi spună toți cei care activează ca șefi sau administratori și cenzori în Asociațiile de Proprietari, cum mai pot activa legal acolo (să aibă contractele legale), dacă nicio Adunare Generală anuală n-a fost convocată legal, așa cum zic Instanțele în procesele de Nulitate Absolută a hotărârilor Adunărilor Generale anuale, că există „lipsa consimțământului proprietarilor Asociației respective.”, deoarece șefii Asociației nu au adus ca dovadă semnarea Tabelului Nominal Convocator de către TOȚI proprietarii membri ai Asociației !
În cazul ăsta, fără hotărâri legale ale Adunărilor Generale, cum mai pot exista aceste ilegale persoane juridice, știind că Adunarea Generală este „Organul Suprem” al oricărei Asociații de Proprietari și din motivul convocării ilegale ale acestora, inclusiv contractele acestora (de Mandat, de Muncă, etc.) sunt nule sau anulabile, de fapt și de drept.
În concluzie, aceste false Asociații de Proprietari și-au încălcat scopul statutar și ar trebui de urgență dizolvate sau desființate !
Pentru cei interesati:
A fost publicat in Monitorul Oficial nr. 149/2019, Oedinul nr. 1058/2019 privind aprobarea continutului cadru al statutului asociatiei de proprietari si al regulamentului condominiului
In vigoare de la data de 28 februarie 2019.
[ link extern ]
Multumim TermoCraiova!!!

Mult succes!

Ce avem de facut in continuare?
In Mof. 308 din 19.04.2019 a fost publicat Ordinul 635 privind modificarea ocupatiei de administrator imobile cu administrator de condominii, pastrand acelasi COD - 515303.
s.c.serv ad loc s.r.l., utilizator
In Mof. 308 din 19.04.2019 a fost publicat Ordinul 635 privind modificarea/redenumirea ocupatiei de administrator imobile cu administrator de condominii, pastrand acelasi COD - 515303.