Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Documentatie specifica Asociatiilor de Proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Documentatie specifica Asociatiilor de Proprietari

Legea 230/2007 de infiintare, organizare si functionare a asociatiilor de proprietari
www.avocatnet.ro/content/art...

HG 1588/2007 Norme metodologice de aplicare a Legii 230/2007
www.avocatnet.ro/content/art...

Legea nr. 61/1991 pentru sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice - actualizata la 9.11.2008 www.avocatnet.ro/content/art...

OUG nr.18/2009 privind cresterea performantei energetice a blocurilor de locuinte
www.avocatnet.ro/content/art...

Metodologia ANRSC de repartizare şi facturare a consumurilor individuale de energie termică, în imobile de tip condominiu
[ link extern ]

Ajutoare (subventii) caldura sezonul iarna 2009 - 2010
www.avocatnet.ro/content/art...
_______s-a revenit la vechiul barem maxim de 615 lei. www.avocatnet.ro/content/art...

Legea nr. 50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii - actualizata la 18.05.2008
www.avocatnet.ro/content/art...

Ordonanta de urgenta nr. 97/2005 privind evidenta, domiciliul, resedinta si actele de identitate ale cetatenilor romani
www.avocatnet.ro/content/art...

ORDIN nr. 1.969
privind aprobarea Reglementarilor contabile pentru persoanele juridice
fara scop patrimonial ____________________ postat de @123321123
[ link extern ]
____________________________________________________________________________________________________________________________

Cum sa impartim cheltuielile pe cota-parte indiviza
www.avocatnet.ro/content/con...

Model de contract de mandat presedinte asociatie de proprietar____________ postat de @adriantot
www.avocatnet.ro/content/con...

Un model de sistem propriu de penalizari________postat de @adriantot
www.avocatnet.ro/content/con...

Un model de calcul si repartizare a pierderilor de apa________postat de @adriantot
www.avocatnet.ro/content/con...

Pasii de urmat pentru infiintarea unei asociatii de proprietari:
www.avocatnet.ro/content/con...

elga50, moderator
~ Conținut șters la cerere ~
@cerban,
Desi vi s-a explicat de mai multe ori cum sta treba cu aceste asociatii de proprietari, nu ati inteles rostul lor. Chestiune de capacitate de intelegere si mentalitate...
Aaaa, poate doriti ca asociatiile sa fie administrate de catre stat, adica altul mai prost nu gasiti! Aratati-mi si mie o activitate, una singura pe care o administreaza statul si aceasta merge ca pe roate. O stiti?
In toate tarile dezvoltate fiinteaza acest asociatii de proprietari. Fiecare stat cu legile lor. Faza isteata este ca acolo sunt relativ putini proprietari, nu ca la noi - ai o cutie de chibrituri si esti deja proprietar, ma intelegei, da?
Sigur ca la noi, pana se ajunge la ce zice dom' grosuanatolie, mai trece multa apa pe Dambovita, trebuie sa fiti convins de asta.
"Dincolo" tot ce tine de reparatii comune, lift, subsol, terase, fatade si alte acareturi cad in sarcina proprietarului (ca si la noi), dar acolo nu tre' sa te rogi de nea Costica sa puna bani pentru repararea terasei. Fatada intra automat in renovare la un timp prestabilit, nu tre' sa curga pe trotuar. Proprietarul care mai are si alte cateva sute de chiriasi, le rezova imediat...
Si mai stiti una? Nu este nevoie de sedinte si adunari generale, nu te obliga nimeni la o asa participare, dar daca se face o modificare nici nu-ti cere parerea, este bine?
Apoi, vrea proprietarul sa monteze pe fiecare scara un sistem de supraveghiere video, pai il monteaza fie ca vrei, fie ca nu vrei, este proprietatea sa. Vrea si in lift: da, obtine aprobare, ca vedeti ce se mai intampla si in aceste lifturi, ca ai nostri de unde sa invete?

Tare as mai vrea sa veniti cu o altenativa / solutie la cele discutate, nu asa cum afirmati -
Asa ca mai bine desfiintam aceste asociatii si plata direct la furnizor dragilor!

Si cu restul ce faceti, cine-i prostu' care tre' sa umble din casa in casa sa stranga bani pentru
reparatii comune, lift, subsol, terase, fatade?

Va doresc multa sanatate!
Adam Grecu, utilizator
Admin imobil stimabile! Mai simplu si mai eficient! Atat si nimic mai mult!

Adam Grecu a scris:

@cerban,
Desi vi s-a explicat de mai multe ori cum sta treba cu aceste asociatii de proprietari, nu ati inteles rostul lor. Chestiune de capacitate de intelegere si mentalitate...
Aaaa, poate doriti ca asociatiile sa fie administrate de catre stat, adica altul mai prost nu gasiti! Aratati-mi si mie o activitate, una singura pe care o administreaza statul si aceasta merge ca pe roate. O stiti?
In toate tarile dezvoltate fiinteaza acest asociatii de proprietari. Fiecare stat cu legile lor. Faza isteata este ca acolo sunt relativ putini proprietari, nu ca la noi - ai o cutie de chibrituri si esti deja proprietar, ma intelegei, da?
Sigur ca la noi, pana se ajunge la ce zice dom' grosuanatolie, mai trece multa apa pe Dambovita, trebuie sa fiti convins de asta.
"Dincolo" tot ce tine de reparatii comune, lift, subsol, terase, fatade si alte acareturi cad in sarcina proprietarului (ca si la noi), dar acolo nu tre' sa te rogi de nea Costica sa puna bani pentru repararea terasei. Fatada intra automat in renovare la un timp prestabilit, nu tre' sa curga pe trotuar. Proprietarul care mai are si alte cateva sute de chiriasi, le rezova imediat...
Si mai stiti una? Nu este nevoie de sedinte si adunari generale, nu te obliga nimeni la o asa participare, dar daca se face o modificare nici nu-ti cere parerea, este bine?
Apoi, vrea proprietarul sa monteze pe fiecare scara un sistem de supraveghiere video, pai il monteaza fie ca vrei, fie ca nu vrei, este proprietatea sa. Vrea si in lift: da, obtine aprobare, ca vedeti ce se mai intampla si in aceste lifturi, ca ai nostri de unde sa invete?

Tare as mai vrea sa veniti cu o altenativa / solutie la cele discutate, nu asa cum afirmati -
Asa ca mai bine desfiintam aceste asociatii si plata direct la furnizor dragilor!

Si cu restul ce faceti, cine-i prostu' care tre' sa umble din casa in casa sa stranga bani pentru
reparatii comune, lift, subsol, terase, fatade?

Va doresc multa sanatate!

Domnule,
Am crezut ca intelegeti limba romana, dar se pare ca nu.
Ati dat un raspuns pe un rand si acela incomplet.
Ce inseamna in opinia dvs.- Admin imobil ...? Explicati, dezvoltati ideea in 3-4 randuri.
Presupun ca admin imobil, inseamna administrator imobile, da?
Nu ma duce capu' cum ati vrea sa colaborati cu un admin imobil, daca nu aveti nicio forma de organizare? Omul acela ar vrea sa incheie un contract de prestari de servicii, ceva de genul acesta. ... admin imobil trebuie platit, cine il plateste? Daca aveti 1-2 proprietari cu mari restante, aceea nu au sa-l plateasca decat dupa un amar de vreme. Dvs. ati vrea sa o faceti pe admin imobil fara sa fiti platit? Ma indoiesc, dar astept opinia dvs.
Maine-poimane se deterioreaza instalatia de canalizare, terasa, fatada - cum procedati cu un nene din bloc care, functie de unde se afla amplasat apartamentul sau, zice, eu nu sunt de acord cu repararea subsolului, a terase, a fatadei? Adica achita cine vrea? Cum contractati o lucrare, la "negru", la "gri" - asa ca sa iasa mai ieftin?
In fine, eu am spus ca aveam de spus, este treaba dvs. ca vreti / nu vreti sa va constituiti intr-o as. de proprietari. Solutia propusa de dvs. nu o inteleg!

Cel mai simplu lucru pe lumea asta este sa fi Gica Contra. Cand este cazul sa vii cu propuneri concrete si realiste, lasa dom'le, sa vina altii cu propuneri, eu tot impotriva sunt.
Asta este unul din motivele pentru care majoritatea blocurilor din tara arata jalnic. Pe nimeni nu intereseaza ce este dincolo de usa lui dar, nimeni nu vrea sa inteleaga ca avand un bloc ingriit si valoarea proprietatii individuale creste.