Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Documentatie specifica Asociatiilor de Proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Documentatie specifica Asociatiilor de Proprietari

Legea 230/2007 de infiintare, organizare si functionare a asociatiilor de proprietari
www.avocatnet.ro/content/art...

HG 1588/2007 Norme metodologice de aplicare a Legii 230/2007
www.avocatnet.ro/content/art...

Legea nr. 61/1991 pentru sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice - actualizata la 9.11.2008 www.avocatnet.ro/content/art...

OUG nr.18/2009 privind cresterea performantei energetice a blocurilor de locuinte
www.avocatnet.ro/content/art...

Metodologia ANRSC de repartizare şi facturare a consumurilor individuale de energie termică, în imobile de tip condominiu
[ link extern ]

Ajutoare (subventii) caldura sezonul iarna 2009 - 2010
www.avocatnet.ro/content/art...
_______s-a revenit la vechiul barem maxim de 615 lei. www.avocatnet.ro/content/art...

Legea nr. 50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii - actualizata la 18.05.2008
www.avocatnet.ro/content/art...

Ordonanta de urgenta nr. 97/2005 privind evidenta, domiciliul, resedinta si actele de identitate ale cetatenilor romani
www.avocatnet.ro/content/art...

ORDIN nr. 1.969
privind aprobarea Reglementarilor contabile pentru persoanele juridice
fara scop patrimonial ____________________ postat de @123321123
[ link extern ]
____________________________________________________________________________________________________________________________

Cum sa impartim cheltuielile pe cota-parte indiviza
www.avocatnet.ro/content/con...

Model de contract de mandat presedinte asociatie de proprietar____________ postat de @adriantot
www.avocatnet.ro/content/con...

Un model de sistem propriu de penalizari________postat de @adriantot
www.avocatnet.ro/content/con...

Un model de calcul si repartizare a pierderilor de apa________postat de @adriantot
www.avocatnet.ro/content/con...

Pasii de urmat pentru infiintarea unei asociatii de proprietari:
www.avocatnet.ro/content/con...

elga50, moderator
Pai o parte din apartamente pot fi intabulate iar altele doar transcrie. Apartamentele din blocurile din Iasi se gasesc fie in vechiul "Registru de inscriptiuni si transcriptiuni" fie, mai nou, intabulate la OCPI.
Va puteti ajuta din doua surse ca sa anexati la dosare actele de proprietate:
- acte aduse la asociatie de o parte din proprietari
- cartea funciara scrisa si electronica in care se gasesc inscrise apartamentele cu proprietarii, sarcini..., ce o solicitati de la OCPI (intre liceul V. Alecsandri si Biserica).. Va cost in jur de 5 lei/pagina. O scara de 40 de apartamente poate fi cuprinsa in 7-8 pagini si aveti acolo datele si dovezile acceptate de judecatorul delegat.
Azi, 16.04.2016

Pentru asociatiile care au CIM-uri

Inspectia Muncii a pus la dispozitie Revisal 6.0.4 - noua versiune a registrului

[ link extern ]
elga50 a scris:

....
Inspectia Muncii a pus la dispozitie Revisal 6.0.4 - noua versiune a registrului
....

Functioneaza destul de bine, la prima vedere :thumbup:
Da, s-a instalat foarte usor peste varianta 5.0.8
Un ghid pentru asociatiile de proprietari de la ANAF:
[ link extern ]