Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Instanța competentă teritorial în cazul divorțului
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Instanța competentă teritorial în cazul divorțului

Sunt din Iași pot divorța in Alexandraia
Manuela Rășină, administrator
Intrebarea dvs. contine date insuficiente.
Va redau textul de lege cu privire la instanta competenta in cazul divortului:
Art. 915 c.proc.civ.
Instanţa competentă
(1) Cererea de divorţ este de competenţa judecătoriei în circumscripţia căreia se află cea din urmă locuinţă comună a soţilor. Dacă soţii nu au avut locuinţă comună sau dacă niciunul dintre soţi nu mai locuieşte în circumscripţia judecătoriei în care se află cea din urmă locuinţă comună, judecătoria competentă este aceea în circumscripţia căreia îşi are locuinţa pârâtul, iar când pârâtul nu are locuinţa în ţară şi instanţele române sunt competente internaţional, este competentă judecătoria în circumscripţia căreia îşi are locuinţa reclamantul
.............................................................................................