Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Achizitie imobil in timpul casatoriei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Achizitie imobil in timpul casatoriei

Buna ziua. Voi achizitiona un imobil in timpul casatoriei. 75% din suma este provenita din vanzarea unui bun detinunut de mine dinaintea casatoriei. Restul va fi un credit. Care este statul de proprietate al acetui nou imobil? Multumesc
Va fi bun comun. Mentionati in contract ca 75% e platit din bani proprii, proveniti din vanzarea unui bun propriu, In cazul unui parataj, veti solicita cota majorata.
Va fi bun comun chiar si daca creditul pentru diferenta va fi facut doar de catre mine?

gi-jane2, moderator
Si din ce-l platiti creditul ala ? Si creditul e o datorie comuna , iar salariile sunt comune pe perioada casatoriei.
Vreti sa fie propriu, schimbati-va regimul matrimonial in cel al separatiei de bunuri sau divortati, cumparati si va casatoriti inapoi.
Acuma, daca sunteti casatoriti sub regimul comunitatii legale, bunurile cumparate in timpul casatoriei sunt comune. Inteleg ca o parte din cost il suportati dvs din fonduri proprii , dar nu o faceti in totalitate. Daca ati fu cumparat tot ap cu banii rezultati din vanzare ar fi fost propriu daca ati fi stipulat asta in act.

Cand raspundeti, apasati pe " raspunde", nu pe "citeaza".
gi-jane2, moderator