Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... impozit vanzare apartament?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

impozit vanzare apartament?

buna ziua, doresc o lamurire ca nu mai inteleg nimic din legile astea!!!! locuiesc la bloc si vreau sa mi vand apartamentul si sa mi cumpar o casa sa ma mut la casa , intrebarea e urmatoarea> Daca vand apartamentul trebuie sa platesc impozit la stat din suma primita? si apoi imi cumpar casa la fel platesc imozit la notar? ca nu ma dumiresc ca cu atatea impozite eu cu ce mai raman imi mai ramane bani macar de o garsoniera apoi????? Doamneeeee!!!! lamuriti ma va rog frumos ! va multumesc!
Nu se mai plateste impozit de anul acesta ,numai daca pretul imobilului ce-l vindeti depaseste 450.ooo lei.
Impozitul îl dati la stat, nu la notar.
Din februarie 2017, nu se mai percepe impozit, decât pentru tranzactii mai mari de 450.000 lei.