avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 999 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodia unui bebelus
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodia unui bebelus

Dacă fetita mea de 6 luni este pe numele tatălui și acesta m-ar Da în judecata ar putea sa îmi i-a fata? În ce condiții ar putea sa mi-o ia sau îmi poate da doar pensie alimentara? Menționez ca nu suntem căsătoriți
Ultima modificare: Luni, 29 Ianuarie 2018
Manuela Rășină, administrator
ce motive credeti ca ar avea sa v-o ia, de ce el ar fi mai potrivit sa creasca fetita decat dvs ? Venit aveti, unde locui decent aveti ? Aveti grija de copil? Atunci sa nu va faceti griji..
Copilul are o varsta frageda, cata vreme prezentanti garantii materiale si morale, ptr.a asigura subzistenta copilului, locuinta acestuia va fi stabilita la dvs.

Este aplicat principiul preeminentei interesului minorului.

Succes.
Din partea mea nu ar avea niciun motiv sa îmi ia copilul.El este cel care nu are un serviciu stabil și baga toții bani pe care îi câștiga la pariuri ...Doar ca copilul este pe numele lui de familie și de-ăsta m-am gândit ca ar putea sa mi-o ia deși nu are deloc condiții

gi-jane2 a scris:

ce motive credeti ca ar avea sa v-o ia, de ce el ar fi mai potrivit sa creasca fetita decat dvs ? Venit aveti, unde locui decent aveti ? Aveti grija de copil? Atunci sa nu va faceti griji..

Am înțeles ...Va mulțumesc pentru informații

Ioana Stoica a scris:

Copilul are o varsta frageda, cata vreme prezentanti garantii materiale si morale, ptr.a asigura subzistenta copilului, locuinta acestuia va fi stabilita la dvs.

Este aplicat principiul preeminentei interesului minorului.

Succes.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună! iubitul meu ma ameninta ca imi ia copilul de numai 4 luni. ... DenisaMaria95 DenisaMaria95 Bună! Iubitul meu ma ameninta ca imi ia copilul de numai 4 luni. Este pe numele lui si zice ca din cauza asta copilul ii revine lui. Menționez ca el este ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, divort cu minor Anerol11 Anerol11 Sunt căsătorită de 3 ani și am o fetita de un an și noua luni. Eu și soțul deși ne-am iubit am ajuns sa nu se mai înțelegem deloc și sa ne certam ... (vezi toată discuția)
Custodie minor in afara casatoriei gggabriela gggabriela buna ziua va rog sa ma ajutati cu un sfat. traiesc in concubinaj cu prietenul meu de aproape doi ani, din aceasta relatie s-a nascut o fetita care acum are ... (vezi toată discuția)