Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Hotarare de divort legalizata
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Hotarare de divort legalizata

Buna ziua. Am o mare rugaminte, as dori sa adresez o intrebare. Eu locuiesc in Bacau si am avut sentinta de divort la judecatoria Turda. Am dorit sa-mi schimb buletinul si mi-au cerut la politie hotarare de divort legalizata de la judecatoria Turda. Eu daca locuiesc in Bacau, chiar trebuie sa merg pana in celalalt capat de tara la judecatoria Turda pt legalizarea hotararii sau as putea undeva in oras la mine sa obtin legalizarea? Va multumesc anticipat.
Puteti trimite prin posta cererea de legalizare la Judecătoria Turda. E necesar să atașați si dovada plății taxei de timbru in valoare de 5 lei pentru fiecare exemplar legalizat. Taxa se plateste la Directia taxe si impozite locale de unde domiciliati. De asemenea, transmiteti impreuna cu aceste acte si un plic timbrat, autoadresat, care va fi folosit pentru a vi se comunica hotararea legalizată.
Laura Roca, Avocat