avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 856 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de inchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de inchiriere

Buna ziua!

Va rog din suflet sa ma ajutati cu niste raspunsuri.
Bunica mea a semnat un contract de inchiriere pe un spatiu pe termen de 5 ani cu o persoana,desi nu s-au implinit 5 ani bunica mea in calitate de proprietara nu este multumita de chirias deoarece nu respecta regulile pe care proprietara le-a impus de la inceputul contractului.Problema este ca proprietara fiind mai in varsta si nestiind exact regulile a realizat impreuna cu chiriasul un contract de mana,fara ca proprietara sa aibe un martor si nici macar o copie dupa acel contract,de aceea nu stie nimeni ce scrie in acel contract.Cert este ca acum cand i-am dat un preaviz chiriasului si am cerut sfatul unui politist iar acesta mi-a raspuns ca doar prin instanta se poate rezolva ceva.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat,chiar este nevoie de judecata pentru a reusi sa scapam de acest chirias?
Va multumesc!

Cel mai recent răspuns: florenzza , utilizator 11:22, 20 Octombrie 2009
~ Conținut șters la cerere ~
Intrucat numai continutul contractului va furnizeaza drepturile si obligatiile ,in calitate de parte contractanta, citindu-l , veti afla in ce conditii opereaza rezilierea contractului de inchiriere.

Insa evacuarea, daca exista un refuz al chiriasului de a coopera cu bunica dumneavoastra, se va efectua numai daca exista o incuviintare a instantei de judecata , precizata intr-o hotarare judecatoreasca.
Ultima modificare: Marți, 20 Octombrie 2009
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
trebuie sa aveti un exemplar al contractului de inchiriere.
in mod normal, contractul se incheie in doua exemplare, cate un exemplar pentru fiecare parte .

daca chiriasul nu respecta conditiile contractuale, proprietarul poate proceda la rezilierea contractului .
de asemenea, in instanta se poate cere evacuarea acestuia .
Va multumesc pentru ajutorul acordat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita horiabt horiabt Am luat cu chirie un apartament. Dupa 6 luni proprietarul nu mi-a dat exemplarul care mi se cuvenea cu viza organului financiar pentru a putea trece ... (vezi toată discuția)
Evacuare michirto michirto as vrea sa stiu in cazul in care chiriasii nu au platit chiria de 5 luni si nu au contract decat cu un delegat al propietarului facut la o agentie imobiliara ... (vezi toată discuția)