Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Vanzare pe Olx/okazii
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Vanzare pe Olx/okazii

Vanzarea de catre persoane fizice pe diverse site-uri online de conert gen olx/ publi24 de bunuri uzate sau noi se considera activitatea comerciala?
Poate fi comert ilegal, daca da cum se sactioneaza?

Multumesc
Buna ziua,

Pentru a vinde anumite produse personale, spre exemplu, in mod ocazional, nu este necesara o forma de exercitare a unei activitati comerciale.

Insa, cand vanzarea de produse este una constanta, sustinuta, realizata in vederea unor venituri, atunci trebuie sa detineti o forma de exercitare a unei activitati comerciale, declarand veniturile realizate.

Manuela Rășină, administrator
Amenzile sunt ridicate.