Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere mostenire

Buna ziua. Tatal meu a decedat pe 1 sept.2017 si noi cele 2 surori mostenitoare dorim sa dezbatem mostenirea. Care este termenul in care putem dezbate mostenirea fara sa platim taxe suplimentare?
Dorim sa impartim mostenirea exact in jumatate si apoi sa facem donatie tot ,baiatului surorii mele. Acum facem cadastrul. Va rog sa-mi spuna cineva daca dupa ce impartim mostenirea, ca sa facem donatia nepotului trebuie sa facem un nou cadastru pentru fiecare din noi ( fiecare pe partea ei) sau e mai bine sa nu iesim din indiviziune si sa donam totul conform cadastrului actual?
Multumesc.
Pai dezbaterea mostenirii este una (si se poate face in termen de doi ani cu costuri mici), iar contractul de donatie este alta, insa daca ati spus ca ati fost deja la notar inseamna ca v-a trasat directia. Pregatiti banii si mergeti pe directia trasata.
(nu este vorba despre onorarii de avocat, ci despre onorarii de notar si alte taxe)
trandafir2, moderator
Multumesc.