Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... semnificatie simboluri carte funciara
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

semnificatie simboluri carte funciara

Detin un extras de carte funciara de informare cu numar cadastral ce are la sfarsit simcolurile C1-U8 ( forma xxxx-C1-U8). Doresc sa stiu ce inseamna simbolurile de la sfarsit C1 si U8 ? Multumesc.
numarul xxxxx este nr carte funciara a terenului
xxxxx-C1 este cartea funciara a constructiei in condominiu (bloc, cladire mai multi proprietari)
xxxxx-C1-U8 este numarul cartii funciare a "unitatii individuale" (apartament, spatiu cu alta destinatie, etc)
U8 inseamna ca este a opta unitate individuala/apartament inscris in cartea funciara deci nu are legatura cu nr apartamentului ce face parte din adresa postala.