avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 203 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita si impozit ANAF
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita si impozit ANAF

Buna seara.

Imobilul "X" este trecut pe firma "Z" deci "X" este proprietatea firmei "Z".

Pe firma "Z" s-a facut un imprumut la banca si s-a girat cu imobilul "X".

S-a platit jumatate din acest credit apoi nu s-a mai platit. Acum banca a venit sa execute imobilul "X" . Deja l-au scos la licitatie de 2 ori.

De ce pe firma "Z" inca vine impozit pe teren si imobil la sectorul de unde apartine? E normal sa vina impozit pana vinde banca imobilul? Din moment ce l-au licitat, nu este deja al lor? Ce se poate face?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: stanculescugeorge , utilizator 10:36, 2 Februarie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
A se vedea in dex "a licita" si "a adjudeca". Impozitul il plateste proprietarul actual, respectiv firma "Z", iar dupa adjudecare impozitul va fi platit de care adjudecatarul "A"
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Raspunsul il aveti in partea introductiva ”X este proprietatea firmei Z”
Si cel care o cumpara poate sa o cumpere cu datorii la impozit? Sau raman toate datoriile pe firma "Z"?

trandafir2 a scris:

A se vedea in dex "a licita" si "a adjudeca". Impozitul il plateste proprietarul actual, respectiv firma "Z", iar dupa adjudecare impozitul va fi platit de care adjudecatarul "A"

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pana la vanzare, z e dator si ramane cu acea suma si dupa vanzare. Cel care cumpara, daoreaza impozit si ce o mai datora de la data adjudecarii, ala e act de proprietate.
Deci nu am ce sa fac?
Ce sa zic, in capul meu era ca din moment ce este executat imobilul, e al bancii cumva, cat timp firma nu mai are niciun drept asupra imobilui nu mi se pare corect tot firma sa plateasca impozit. Stiu ca nu conteqza ce cred eu dar...

gi-jane2 a scris:

Pana la vanzare, z e dator si ramane cu acea suma si dupa vanzare. Cel care cumpara, daoreaza impozit si ce o mai datora de la data adjudecarii, ala e act de proprietate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Licitatie- lamuriri ipso ipso Buna ziua. Vreau sa particip la o licitatie pentru cumpararea uni apartament, organizata de D.G.F.P. \"oras\" ( nu trec denumirea orasului ) Citez: \"Bunul ... (vezi toată discuția)
Cine plateste impozitul pe venit in urma unei executari silite bianca34 bianca34 Buna seara, in urma cu putin timp am fost executata silit pentru un credit neachitat si pentru care am girat cu un apartament. La a treia licitatie organizata ... (vezi toată discuția)
Adjudecare desfiintata Lucc Lucc X cumpara la licitatie publica o casa la al doilea termen,dar pretul urca putin peste suma evaluata de catre evaluator.(mai convenabil era sa-l fi luat direct ... (vezi toată discuția)