Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita si impozit ANAF
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita si impozit ANAF

Buna seara.

Imobilul "X" este trecut pe firma "Z" deci "X" este proprietatea firmei "Z".

Pe firma "Z" s-a facut un imprumut la banca si s-a girat cu imobilul "X".

S-a platit jumatate din acest credit apoi nu s-a mai platit. Acum banca a venit sa execute imobilul "X" . Deja l-au scos la licitatie de 2 ori.

De ce pe firma "Z" inca vine impozit pe teren si imobil la sectorul de unde apartine? E normal sa vina impozit pana vinde banca imobilul? Din moment ce l-au licitat, nu este deja al lor? Ce se poate face?

Multumesc
A se vedea in dex "a licita" si "a adjudeca". Impozitul il plateste proprietarul actual, respectiv firma "Z", iar dupa adjudecare impozitul va fi platit de care adjudecatarul "A"
Raspunsul il aveti in partea introductiva ”X este proprietatea firmei Z”
Si cel care o cumpara poate sa o cumpere cu datorii la impozit? Sau raman toate datoriile pe firma "Z"?

trandafir2 a scris:

A se vedea in dex "a licita" si "a adjudeca". Impozitul il plateste proprietarul actual, respectiv firma "Z", iar dupa adjudecare impozitul va fi platit de care adjudecatarul "A"

Pana la vanzare, z e dator si ramane cu acea suma si dupa vanzare. Cel care cumpara, daoreaza impozit si ce o mai datora de la data adjudecarii, ala e act de proprietate.
Deci nu am ce sa fac?
Ce sa zic, in capul meu era ca din moment ce este executat imobilul, e al bancii cumva, cat timp firma nu mai are niciun drept asupra imobilui nu mi se pare corect tot firma sa plateasca impozit. Stiu ca nu conteqza ce cred eu dar...

gi-jane2 a scris:

Pana la vanzare, z e dator si ramane cu acea suma si dupa vanzare. Cel care cumpara, daoreaza impozit si ce o mai datora de la data adjudecarii, ala e act de proprietate.