Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare apartament

Buna dimineata
In cazul in care proprietarul unui apartament este cetatean italian, locuieste in Italia, a fost casatorit cu o romanca, alaturi de care cumpara apartamentul de care vorbesc, apoi se despart, el oferindu-i drepturile banesti pentru a renunta la alte pretentii legate de apartamentul in cauza (in urma tranzactiei cei doi merg la notar in Italia si fac un act prin care ea renunta la orice drept asupra locuintei) intrebarea mea e urmatoarea: daca italianul vrea sa vanda poate sa imputerniceasca pe cineva sa se ocupe de acte? el fiind foarte bolnav si in varsta de 80 ani
Va multumesc
Imputernicirea poate fi data pentru incheierea valabila a contractului de vanzare a apartamentului, insa mandatarul trebuie sa fie imputernicit expres in acest sens, iar imputernicirea trebuie sa imbrace forma autentica. Trebuie insa avut in vedere daca celalalt coproprietar a renuntat la insusi cota sa parte din dreptul de proprietate asupra imobilului, astfel incat cetateanul italian este proprietar unic si poate incheia singur contractul, fie direct, fie prin mandatar.