avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1123 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... pt perioada insolventei
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

pt perioada insolventei

daca soc. are datorii la stat , din momentul cind depun cerere de insolventa si se va verifica soc. la acte se mai platesc penalitatile ce sau acumulat sau doar debitul,adica datoria mea efectiv ,sau ce voi mai plati catre stat?
Cel mai recent răspuns: legalmgm , utilizator 06:56, 21 Octombrie 2009
camaro a scris:
daca soc. are datorii la stat , din momentul cind depun cerere de insolventa si se va verifica soc. la acte se mai platesc penalitatile ce sau acumulat sau doar debitul,adica datoria mea efectiv ,sau ce voi mai plati catre stat?

Buna ziua,
Termenul de la care SC se considera a fi in insolventa este data cand Judecatorul sindic pronunta incheierea de deschidere a procedurii generale sau simplificate, daca sa cerut acest lucru si sunt intrunite conditiile legale (vezi art.32, alin.1 din Legea 85/2006).
La datoriile pre-existente acestei date, se calculeaza dobanzi si penalitati conform legislatiei in vigoare, care se adauga la debitele corespunzatoare.
Cu stima,
aveti de plata debitul principal + penalitati si dobanzi calculate pana la data deschiderii procedurii de insolventa
din stocul de marfa mai pot vinde pe perioada insolventei ?
camaro a scris:
din stocul de marfa mai pot vinde pe perioada insolventei ?

DA, sub semnatura Lichidatorului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Riscurile insolvente? camaro camaro am firma de comert , merge prost, datorii la stat de 50000ron , la furnizori 2500 , stoc de marfa proasta 20000ron ,tva 10000ron , nu mai am angajati ,nu am ... (vezi toată discuția)
Cerere debitor ContSters56278 ContSters56278 pot intra in procedura de faliment la cererea mea ca debitor daca am depasit termenul acela de 30 de zile ? adica am facturi neachitate mai vechi de 2 luni. ... (vezi toată discuția)
Control fiscal firma in faliment proffex proffex Buna ziua, am si o problemea. Daca s-a dispus intrarea in faliment in procedura simplificata a unei societati si a fost numit lichidator, care inca nu si-a ... (vezi toată discuția)