Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... pt perioada insolventei
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

pt perioada insolventei

daca soc. are datorii la stat , din momentul cind depun cerere de insolventa si se va verifica soc. la acte se mai platesc penalitatile ce sau acumulat sau doar debitul,adica datoria mea efectiv ,sau ce voi mai plati catre stat?
camaro a scris:
daca soc. are datorii la stat , din momentul cind depun cerere de insolventa si se va verifica soc. la acte se mai platesc penalitatile ce sau acumulat sau doar debitul,adica datoria mea efectiv ,sau ce voi mai plati catre stat?

Buna ziua,
Termenul de la care SC se considera a fi in insolventa este data cand Judecatorul sindic pronunta incheierea de deschidere a procedurii generale sau simplificate, daca sa cerut acest lucru si sunt intrunite conditiile legale (vezi art.32, alin.1 din Legea 85/2006).
La datoriile pre-existente acestei date, se calculeaza dobanzi si penalitati conform legislatiei in vigoare, care se adauga la debitele corespunzatoare.
Cu stima,
aveti de plata debitul principal + penalitati si dobanzi calculate pana la data deschiderii procedurii de insolventa
din stocul de marfa mai pot vinde pe perioada insolventei ?
camaro a scris:
din stocul de marfa mai pot vinde pe perioada insolventei ?

DA, sub semnatura Lichidatorului.