Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Adeverinta de vechime
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Adeverinta de vechime

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti unde trebuie sa ma adresez pt a primi o adeverinta pt vechime in munca pt perioada in care am fost in concediu medical in timpul somajului si in concediul pre si post natal. In concediul pre natal am intrat din somaj, cei de la somaj mi-au dat adeverinta doar pt perioada in care am fost in somaj, au exclus inclusiv zilele in care am fost in concediu medical, iar pt concediul de crestere a copilului am primit adeverinta de la AJPIS. Cui trebuie sa ma adresez pt adeverinta de vechime pt perioada concediului medical si a concediului pre si post natal?
Multumesc.
AJOFM-ul trebuia sa va elibereze adeverinta care sa cuprinda si perioada de concedii medicale.

Dar cei de la AJOFM zic ca nu tine de ei, ITM-ul la fel si AJPIS la fel. Nu stiu cui sa ma adresez.
ITM-ul , cat si AJPIS au perfecta dreptate.

In adeverinta care v-a dat-o cei de la AJOFM trebuia sa se mentioneze;
- acordat indemnizatie de somaj
- suspendat plata indemnizatiei de somaj
- reluat plata indemnizatiei de somaj
- incetat plata indemnizatiei de somaj.

Sesizati ANOFM-ul sau Ministerul Muncii.
Cornel Vasile, Consilier juridic