Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxe succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxe succesiune

Va rog sa imi spuneti, daca se mai plateste in 2018, taxa pentru succesiune, si care ar fi valoarea ei? Este vorba de un proces de succesiune, in urma decesului mamei, in care sunt doi mostenitori, respectiv eu , si fratele meu. Am fost convocati printr-o notificare de un birou notarial, spre a face acest proces de succesiune, si am dori sa stim daca se platesc taxe si in ce cuantum. Va multumesc!!!
solomcarmendamiela, utilizator
Bineinteles ca se plătesc.
Cuantumul depinde de valoarea bunurilor din masa succesorala.
Mergeti la notarul de la care ati primit citatiile si va explica care sunt pasii si costul.