Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partial
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partial

Sunt nascut in 18-05-1957. Am 35 de ani cotizatie dintre care 2 ani si 9 luni in sistem neintegrat (militar penitenciarul Jilava). Pot iesi la pensie anticipat partial?
In primul rand trebuie sa indepliuniti conditia de varsta, de 60 de ani.
Am varsta de 60 de ani si 9 luni, va rog frumos daca se poate sa imi dati un raspuns complet.
Inafara de conditia de varsta trebuie sa indeplinmiti si conditia de stagiu de 35 de ani, fara stagiul asimilat(armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).