avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partial
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partial

Sunt nascut in 18-05-1957. Am 35 de ani cotizatie dintre care 2 ani si 9 luni in sistem neintegrat (militar penitenciarul Jilava). Pot iesi la pensie anticipat partial?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 19:13, 4 Februarie 2018
In primul rand trebuie sa indepliuniti conditia de varsta, de 60 de ani.
Am varsta de 60 de ani si 9 luni, va rog frumos daca se poate sa imi dati un raspuns complet.
Inafara de conditia de varsta trebuie sa indeplinmiti si conditia de stagiu de 35 de ani, fara stagiul asimilat(armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata partiala cu gr 2 Stefanilies Stefanilies Barbat nascut iunie 1957, 34 ani vechime cotizata din care 7 ani gr 2, cand poate iesi la pensie anticipata partiala (vezi toată discuția)
Pensie Puiu_traby Puiu_traby Sunt născut 2 09 1967,Am 52 de ani ,cotizație de 35 ani cu stagiul militar,când aș putea ieși la pensie anticipat fără penalizare.Multumesc! (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie anticipata partiala? delia1988 delia1988 Sunt nascut in 16-04-1959,barbat. Am stagiu de cotizare total de 29 ani 3 luni 22 zile,din care 4 ani 3 luni 3 zile in grupa II. Cand pot indeplini orice fel ... (vezi toată discuția)