Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Reluare activitate suspendata versus radiere firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Reluare activitate suspendata versus radiere firma

Buna ziua,

In 2007 am infiintat o firma ce nu a avut activitate nici o zi. In 2009 am suspendat activitatea pt 3 ani apoi am uitat complet de ea. Acum, ca vreau sa deschid o firma noua, cu acelasi profil de activitate, am descoperit ca firma e activa.

Intrebarea e: in ce conditii pot relua activitatea pe aceasta firma sau cum as putea sa o radiez ca sa fac una noua?

Va multumesc.
george-neagu, moderator
Buna ziua,

1. Puteti relua activitatea firmei prin depunerea unui dosar la Reg. Com. care sa cuprinda Decizia asociatului unic.
Va recomand sa luati si o fisa de la ANAF pentru a vedea ce datorii aveti si ce declaratii, bilanturi sunt lipsa.
Firma trebuie adusa la zi si, eventual sa va stergeti faptele din cazierul fiscal, in cazul in care vi s-au inregistrat.

2. Puteti inchide societatea prin dizolvare voluntara, dar tot trebuie adusa la zi: declaratii depuse, bilanturi, amenzi etc.
Inchiderea firmei dureaza aprox. 2 luni

Numai bine,

Andra Cazacu
Ajutor Firma