Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Schimbarea numelui in cartea masinii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Schimbarea numelui in cartea masinii

Buna seara. In urma divortului, eu am revenit la numele dinaintea casatoriei. In timpul casatoriei, am achizitionat o masina pe care am inmatriculat-o pe numele meu. Dupa divort, mi-am schimbat toate actele dupa noul nume, insa cartea si talonul masinii au ramas pe numele din timpul casatoriei. Am convenit cu fostul soț sa vindem masina, si as vrea sa stiu daca trebuie sa merg sa fac vreo schimbare in actele masinii sau pot justifica in timpul vanzarii doar cu hotararea de divort schimbarea numelui
E suficientă hotărârea de divorț in care se menționează că reveniți la numele anterior.
Daca incheiati contract vanzare cumparare auto prin birou notarial ,urmeaza sa faceti dovada schimbarii numelui cu hotararea judecatoreasca