Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna /demisia
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna /demisia

Buna seara,
Am rugămintea va rog sa ma ajutati cu un răspuns. Eu m.am angajat anul trecut in luna mai pe data de 15 /2017 la o firma privata. Tot anul trecut mi sa spus ca trebuie ca pana in luna august/septembrie cel tarziu sa ne luam liber pentru zilele aferente lunilor lucrate. Mie mi.au revenit 3 zile. In momentul de fata doresc sa demisionez si vreau sa stiu daca plec acum in luna februarie vreau sa le cer sa imi plătească banii pe concediu pe 2018. Va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti este corect??? Adica pe anul acesta pot obtine banii ptr cele 20 de zile? Atat este trecut si in CM. Si doresc sa specific ca dupa 3 luni mi sa spus dupa 1 an imi pot lua concediu de odihna. In afara de cele 3 zile de anul trecut nu am avut alte zile de odihna.
R1984, utilizator
La incetarea c.i.m. vi se vor compensa in bani zilele de CO neefectuate si aferente perioadei lucrate .

Prin urmare, nu are cum sa vi se plateasca toate zilele ,ci doar cele care sunt aferente perioadei lucrata