Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... In ce situatie ajutorul de casatorie este impozabil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

In ce situatie ajutorul de casatorie este impozabil

Buna ziua, va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie:
in CCM-ul societatii la care sunt angajata nu se face nici o diferenta in exprimare privin ajutorul pentru nastere copil si cel pentru casatorie; cu toate acestea avand in vedere ca m-am casatorit mi s-a virat suma de 2775 ron in loc de 3900 ron cat i-a fost virata unei colege care a nascut. mi s-a invocat articolul 55 din codul fiscal pe care citindu-ul nu am gasit nicaieri specificat faptul ca ajutorul pt casatorie s-ar impozita in vreun fel si cu cat. am gasit insa printre alte venituri neimpozabile "cadouri facute angajatilor" unde am putea include si acest ajutor. va rog sa ma ajutati in elucidarea acestei dileme.
Va multumesc
Ce este ajutorul pentru casatorie?
Ajutoarele sunt acordate urmare a unor evenimente familiale,in cazul de fata ajutorul de casatorie este impozabil.

Sunt unele CCM la nivel de unitate care acorda ajutor casatorie pentru acest eveniment intr-un anumit cuantum,de exemplu 1/2 *sal mediu unitate impozabil in luna in care se acorda.
Multumesc