Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de vânzare-cumpărare cu clauza de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de vânzare-cumpărare cu clauza de întreținere

Buna ziua
De curand ni-sa facut un ctr.de vanzare cu clauza de intretinere.
Batranelul este foarte atasat de noi insa in urma unui control a reiesit ca are dementa senila..la notar totul a fost ok..batranelul uita ce face de pe o zi pe alta insa este un om f educat..sa comportat foarte frumos... si singur a zis ca vrea sa ne faca acte..ca doareste sa ne ajute.Dumnealui nu are copii..sotie..este singurul proprietar...Singurele rude sunt un var care la randul lui are copii.Dumnealui nu a vrut sa aibe grija de el..sa purtat ff urat cu batranul..drept dovada au si rupt relatiile...
Intrebare: ce drepturi are acel var sau familia lui in caz ca vor vrea mai tarziu sa si ceara dreptul?? Ce se va intampla ( in caz ca are castig de cauza) cu banii pe care noi iam oferit batranului in fata notarului si cu banii investiti in intretinerea lui????
Euaylyn, utilizator
Daca actul este intocmit corespunzator (si din ce ati povestit asa este), varul batranelului nu are niciun drept asupra imobilului respectiv. Rezolutiunea contractului de intretinere poate fi ceruta pe calea instantei de judecata, de catre creditorul intretinerii (batranelul) in situatia neexecutarii fara justificare a obligatiei de intretinere (ceea ce cu siguranta nu va fi cazul).