Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... evaluare imobil si teren
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

evaluare imobil si teren

Am platit evaluarea unui imobil si teren in luna august in conturile evaluatorilor indicati de instanta. Luna aceasta vom avea termen si inca nu s-a efectuat evaluarea, in plus avem si proba cu martori. Ce se poate intampla? Se va judeca sau se va cere amnare?

Daca raportul de exertiza nu a fost depus de catre expert, procesul urmeaza a se amana. Acest lucru nu inseamna ca, daca la termenul din aceasta luna toate partile sunt prezente, instanta nu va putea audia martorii.
In situtia in care expertiza nu este terminata pana la termenul care a fost acordat,instanta va amana cauza pentru efectuarea acesteia si este posibil ,daca s-au mai acordat termene in acest sens,sa ia masura atentionarii sau a amendarii expertului desemnat sa efectueze lucrarea.Daca expertiza este depusa pana la termenul acordat,instanta va acorda termen in vederea luarii la cunostinta de catre parti a continutului acesteia si in vedere formularii de eventuale obiectiuni.