avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 972 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... program 12 ore
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

program 12 ore

Buna ziua,
Imi puteti spune, va rog, cum sa calculez programul de lucru pt. un vanzator magazin, asa dori sa lucreze 12 ore/zi. Cum ii dau liber astfel incat sa-si faca norma pe saptamana? Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:59, 5 Februarie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. Durata zilnică a timpului de muncă de 12 ore va fi urmată de o perioadă de repaus de 24 de ore.

2. Ceea ce doriti dvs este cam greu de realizat ... o solutie ar fi : luni 12 ore/zi, marti liber, miercuri - joi 8 ore/zi , vineri 12 ore/zi , total 40 ore/sapt.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legalitate program 12/24 - 12/48 Elena_Denisa Elena_Denisa Buna ziua, am nevoie de ajutor... in exprimare #-o Cum explic cuiva de ce nu e legal 12/24... si atat si ca trebuie sa fie 12/24, 12/48, va rog? (vezi toată discuția)
Student si salariat larisalaly larisalaly Buna ziua, Am un salariat cu program de 8 ore/zi, 40 ore/sapt. care, din acest an, urmeaza cursurile unei facultati la zi. La facultate trebuie sa mearga 2 ... (vezi toată discuția)
12 ore lucrate, 24 libere, mai e nevoie de 2 zile libere consecutiv? ella_1313 ella_1313 Daca se lucreaza 12 ore, si de dau 24 ore libere, nu se depasesc 48 ore pe saptamana. Mai e nevoie sa fie indeplinita conditia de 2 zile consecutiv libere.? (vezi toată discuția)