Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu prenatal constituie suspendarea contractului ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu prenatal constituie suspendarea contractului de munca

Buna ziua!Ma confrunt cu o situatie destul de neplacuta cu privire la noile reglementari fiscale.Sunt insarcinata si din dec 2017 am ramas in concediu medical intrucat am.o sarcina cu risc.In decembrie firma la care lucrez a anunutat ca va mari salariile brute ale tuturor angajatilor astfel incat sa nu aiba nimeni de suferit.M-am.interesat si colegii mei toti au semnat actele aditionale de marire a brutului ,in timp ce eu nu am fost anuntata de nimic.Am primit fluturasul si am.constatat ca brutul a ramas.la fel.si netul a scazut considerabil.O alta colega aflata in postnatal s-a lovit de aceeasi situatie si i s-a spus ca are ctr suapendat fiind in postnatal. Si ca va putea semna actul.aditional abia cand se intoarce din CIC.Este legal sau poate fi considerata o forma de discriminare?
Este corect ... semnarea actului aditional se va face la revenirea din concediu medical.
este logic, dvoastra fiind in CIC, cotractul d-voastra este suspendat si nu poate interveni nicio modificare pe el