Forum AvocatNet Italia Taxe, impozite si alte probleme de ... Magazin online Romania-Italia
Discuție deschisă în Taxe, impozite si alte probleme de afaceri

Magazin online Romania-Italia

Buna ziua, am in plan deschiderea unui magazin online care sa functioneze (sa vanda, sa livreze) atat pe teritoriul Romaniei, cat si in Italia.
Cum se procedeaza?
Se infiinteaza o firma romaneasca cu punct de lucru in Italia? Sau invers?
Taxele si impozitele se platesc separat in cele doua tari?
Voi avea nevoie de un contabil roman si de unul italian?

Va multumesc mult
Infiintati un srl in Romania si cu magazinul online si apoi livrarea (si incasarea) oriunde se va face tot din Romania prin firme de curierat. Impozit platiti pentru srl doar in Romania.
george-neagu, moderator
Va multumesc mult,
Precizez ca locuiesc in Italia si as dori sa controlez totul de aici. De aceea lucrurile sunt putin mai complicate si nu reusesc sa ma lamuresc daca este mai bine ca firma sa fie deschisa pe teritoriul Romaniei cu punct de lucru in Italia sau invers.
RalucaE1, utilizator