avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1501 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum se plătește concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum se plătește concediu medical

Soția mea lucrează ca infirmiera la o clinică privată din august anul trecut
În ianuarie sa operat la un picior și ia dat medicu concediu medical până pe 11 februarie
Dar șefa ei nu vrea să îi plătească medicalu pe motiv că nu are 6 luni lucrate la ea
Este legal sau nu?
Cel mai recent răspuns: maiamaria , utilizator 13:41, 9 Februarie 2018
trebuie sa fii lucrat 6 luni in ultimele 12 luni, conf. OUG 158/2005.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu medical Ixulescu90 Ixulescu90 Am lucrat in perioada 1 ianuarie-1 noiembrie 2017, iar ulterior m-am angajat pe 12 februarie 2018, lucrand pana in prezent. La inceputul lunii august 2018, mai ... (vezi toată discuția)
Concediu maternal Stylosaxz Stylosaxz Bună ziua! Am și eu o întrebare. Am întrat astăzi în concediu prenatal. Am lucrate lunile ianuarie, februarie, martie și aprilie. Știu ca se ... (vezi toată discuția)
Concediu medical MariaMary89 MariaMary89 Cine se pricepe la concediu medical? Am o intrebare. Am lucrat din ianuarie 2019 pana in iulie 2019 la o firma, pe urma am facut pauza si m-am reangajat din ... (vezi toată discuția)