Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum se plătește concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum se plătește concediu medical

Soția mea lucrează ca infirmiera la o clinică privată din august anul trecut
În ianuarie sa operat la un picior și ia dat medicu concediu medical până pe 11 februarie
Dar șefa ei nu vrea să îi plătească medicalu pe motiv că nu are 6 luni lucrate la ea
Este legal sau nu?
trebuie sa fii lucrat 6 luni in ultimele 12 luni, conf. OUG 158/2005.