Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical

Am lucrat in perioada 1 ianuarie-1 noiembrie 2017, iar ulterior m-am angajat pe 12 februarie 2018, lucrand pana in prezent. La inceputul lunii august 2018, mai exact 4 august am avut o problema medicală, astfel ca mi/a luat concediu medical. Angajatorul refuza sa-mi plateasca CM pe motiv ca nu am îndeplinit stagiul minim de cotizare. M-ați putea lamuri daca este legala decizia angajatorului?
OUG 158/2005
art.7
Stagiul minim de asigurare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.

In speta, dvs aveti stagiul minim de cotizare.

Vedeti si art.6 din Normele de aplicare a prevederilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 158/2005
[ link extern ]
Mi-ați putea da mai multe detalii, în acest sens? Vă mulțumesc!
Cornel Vasile, Consilier juridic