avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 950 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical

Am lucrat in perioada 1 ianuarie-1 noiembrie 2017, iar ulterior m-am angajat pe 12 februarie 2018, lucrand pana in prezent. La inceputul lunii august 2018, mai exact 4 august am avut o problema medicală, astfel ca mi/a luat concediu medical. Angajatorul refuza sa-mi plateasca CM pe motiv ca nu am îndeplinit stagiul minim de cotizare. M-ați putea lamuri daca este legala decizia angajatorului?
Cel mai recent răspuns: Ixulescu90 , utilizator 12:28, 2 Septembrie 2018
OUG 158/2005
art.7
Stagiul minim de asigurare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.

In speta, dvs aveti stagiul minim de cotizare.

Vedeti si art.6 din Normele de aplicare a prevederilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 158/2005
[ link extern ]
Mi-ați putea da mai multe detalii, în acest sens? Vă mulțumesc!
Ultima modificare: Duminică, 2 Septembrie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu prenatal - stagiu minim de cotizare - neretroactivitatea legi civile blue31 blue31 X persoana devine asigurata si achita cotizatia necesara conform si in baza OUG 158/2005 modificat si completat prin L399/2006 din luna noiembrie 2017 ! - ... (vezi toată discuția)
Plata concediu medical Daliborka Daliborka Buna ziua, in cazul in care o persoana se angajeaza cu luna aprilie 2018, si intra in concediu medical , dar stagiul de cotizare privind concediul medical il ... (vezi toată discuția)
Concediu medical MariaMary89 MariaMary89 Cine se pricepe la concediu medical? Am o intrebare. Am lucrat din ianuarie 2019 pana in iulie 2019 la o firma, pe urma am facut pauza si m-am reangajat din ... (vezi toată discuția)