avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 953 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata concediu medical

Buna ziua,
in cazul in care o persoana se angajeaza cu luna aprilie 2018, si intra in concediu medical , dar stagiul de cotizare privind concediul medical il are doar pentru perioada august 2017-decembrie 2017.Si din luna ianuarie 2018 pana in luna aprilie 2018 nu a realizat stagiul de cotizare, in cest caz angajatorul ii poate plati medicalul?nu este nevoie de minim o luna lucrata inainte de a intra in medical?sau o luna lucrata in ultimele 12 luni?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:27, 4 Mai 2018
Până la 1 iulie 2018, stagiul minim de asigurare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) din OUG nr. 158/2005 , este de o lună realizată în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.
Ultima modificare: Vineri, 4 Mai 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu medical Ixulescu90 Ixulescu90 Am lucrat in perioada 1 ianuarie-1 noiembrie 2017, iar ulterior m-am angajat pe 12 februarie 2018, lucrand pana in prezent. La inceputul lunii august 2018, mai ... (vezi toată discuția)
Concediu medical? iza16 iza16 Buna ziua! Am auzit ca de luna viit intra in vigoare o lege privind acordarea concediului medical? Intrebarea mea este: trebuie să fi lucrat 6 luni in ... (vezi toată discuția)
Concediu medical MariaMary89 MariaMary89 Cine se pricepe la concediu medical? Am o intrebare. Am lucrat din ianuarie 2019 pana in iulie 2019 la o firma, pe urma am facut pauza si m-am reangajat din ... (vezi toată discuția)