Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata concediu medical

Buna ziua,
in cazul in care o persoana se angajeaza cu luna aprilie 2018, si intra in concediu medical , dar stagiul de cotizare privind concediul medical il are doar pentru perioada august 2017-decembrie 2017.Si din luna ianuarie 2018 pana in luna aprilie 2018 nu a realizat stagiul de cotizare, in cest caz angajatorul ii poate plati medicalul?nu este nevoie de minim o luna lucrata inainte de a intra in medical?sau o luna lucrata in ultimele 12 luni?
Până la 1 iulie 2018, stagiul minim de asigurare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) din OUG nr. 158/2005 , este de o lună realizată în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.
Cornel Vasile, Consilier juridic