Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Infiintare PFA cu norma fixa de venit in ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Infiintare PFA cu norma fixa de venit in Prahova-domeniul IT(pas cu pas)

As dori ca in acest topic sa postez experienta mea in infiintarea PFA pe masura ce avansez in procesul de infiintare, autorizare, etc. Fac acest lucru deoarece pana acum am gasit multe diferente fata de Bucuresti de exemplu in relatia cu registrul comertului.
Primul lucru pe care l-am facut a fost sa merg la Registrul Comertului si sa fac rezervarea de nume. Adresa este:
Oficiul Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul Prahova
Ploiesti, Str. Vornicei Nr. 4, Cod postal: 100285
Tel.: 0244 / 543.427
Fax: 0244 / 519.631
E-mail: orcph@ph.onrc.ro
Director: Ilinca SIMIONESCU

Obs. Nu va obositi sa cereti informatii telefonice sau pe email pt ca e de prisos.
Revenind, am fost si am completat o cerere de verificare si rezervare a numelui PFA(atentie sa bifati si verificare si rezervare pe acea cerere). Am platit taxa de 14 RON si mi s-a spus sa revin a doua zi.
O alta mentiune este ca in Ploiesti este nevoie de acordul vecinilor pentru sediul profesional al PFA. Formularul se ia de la ORC.
Nu luati formulare de pe pagina www.onrc.ro deoarece, ca la romani, in Prahova acestea sunt putin diferite.

Un alt lucru foarte important(si diferit fata de alte judete) este ca in Prahova codurile CAEN 62XX nu sunt cu norma fixa de venit. Singurele care sunt cu norma fixa sunt 6311 si 6312 pentru care norma de venit pe anul 2009 este de 4500RON. Asadar, inainte de a demara procedura de infiintare interesati-va la Administratia Financiara de codurile CAEN acceptate.

Sediul DGFP Prahova
Adresa: str.Aurel Vlaicu nr.22
Ploiesti,jud.Prahova
Nr.telefon: 0244/407710
Nr.fax: 0244/593906
Biroul Asistenta Contribuabili
interior: 825
Adresa email: asistenta.prahova.ph@mfinante.ro

Va urma....
catalinu, utilizator
=D>Toata admiratia pentru timpul alocat in vederea informarii utilizatorilor acestui forum! Sunt atat de multe detalii (mai mici sau mai mari) care scapa tuturor si ele fac sa functioneze un intreg sistem pentru a ne realiza scopul propus.
Succes in afaceri!
L.C.