Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imobil vândut cu procură făcută în străinătate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imobil vândut cu procură făcută în străinătate la un notar, nu la consulat. Se poate pune problema nulității relative sau absolute a contractului?

Contract vanzare cumparare, vanzatorul cu domiciliu in Germania, imobil in Romania, a facut procura pt sotie(bun comun), dar nu la consulat, deci procura nu e autentica. S-a incheiat vanzarea si intabulat imobilul in 2014. Notarul spune ca pt a remedia eroarea se poate face o declaratie in baza art 1262 Cod Civil prin care se confirma contractul, document pe care vanzatorul o sa-l faca la consulat. Este aceasta o masura corecta si suficienta?! Se pune problema de nulitate relativa sau absoluta?! Multumesc anticipat!
Manuela Rășină, administrator

Exact asa gandesc si eu, referitor la rectificarea procurii... confirmarea contractului de catre sotia care a lipsit si in numele careia a semnat sotul prin procura, si inscris la consulta nu este o varianta mai la indemana?! Pana una alta cu sau fara un cumparator situatia e aceeasi, de nulitate, fie ea absoluta sau relativa.
A semnat sotia procura sau nu? A semnat, altfel nu se emitea procura așa ca nu poate sa-și invoce propria culpa, acel contract nu este nul, se bucura de prezumția de autenticitate și validitate. De ce va complicați când e simplu? ?
Unde exact s-a semnat acea procura?
De principiu, o ratificare a actului e cea mai buna solutie.
Valentina, nu invoca propria culpa, invoca nulitatea actului prin care a dat mandat sa instraineze, consecinta fiind intoarcerea imobilului, partial, in proprietatea sa. E de discutat daca se poate ajunge la asta, dar am vazut cazuri de soti in prag de divort care au inceput sa se indoiasca de mandatele legale date celuilalt. darmite daca nu erau legale.
E important insa a se cantari de cand s-a vandut, cine a incasat pretul, cum etc. Colega poate avea dreptate, nu in toate cazurile o astfel de situatie duce la anulare.
Sa ne spună unde a fost semnată procura, nu cred ca un notar autentifica un act de vanzare-cumpărare in baza unui act care nu a respectat condițiile de forma.
A semnat sotia in Germania, procura a fost tradusa si legalizata in Ro, in loc sa fie autentificata la Consulat. Situatia a fost cumva complicata de notarul cumparatorului care sustine ca acest contract este caz de nulitate absoluta si ca un contract de confirmare in baza art 1262 m, semnat de ambii soti ar fi solutia in cazul unei nulitati relative.