avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 205 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul de a rezista pasnic autoritatilor - art. 10 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul de a rezista pasnic autoritatilor - art. 10 CEDO?

opunerea de rezistenta, ca exprimare sau manifestare, dreptul de a rezista pasnic autoritatilor - art. 10 CEDO? Unde as putea gasi despre acest subiect??
Cel mai recent răspuns: aidu , utilizator 09:37, 19 Februarie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este vorba de actiuni tip Martin Luther King sau Gandhi. Nu este vorba de a va opune arestarii.
Multumesc! Spuneti-mi acum cum conving eu obiectiv procurorul ca, in loc de amenintare, este vb de 1 'gluma'?!
Si eventual sa depinda de simtul umorului propriu procurorului? :)
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Revenind la tema, art. 10 se refera la libertatea cuvantului si zice ca oamenii nu au doar drepturi, au si obligatii (indatoriri), de ex. a respecta legile adoptate democratic si drepturile altora. [ link extern ]
Ultima modificare: Sâmbătă, 17 Februarie 2018
tgeorgescu, utilizator
Pai are legatura... ca daca eu protestez 'pasnic' exprimandu-mi dezacordul fata de calitatea judecatoarei... chiar daca folosesc expresii dure... sunt in limita libertatii de expresie.
Judecatoarea nu e de sticla. Autoritatile publice trebuie sa aiba obrazul mult mai gros decat oamenii obisnuiti.

Va indrum catre
www.avocatnet.ro/forum/discu...
sa precizati cum conving eu obiectiv procurorul ca, in loc de amenintare, este vb de 1 'gluma'?!
Si eventual sa depinda de simtul umorului propriu procurorului? :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenințarea verbală e considerată mai gravă sau mai puțin gravă decât amenințarea făcută în scris? aidu aidu Comunicarea prin viu grai, directa, a unei amenintari (cu moartea, sa zicem) este mai grava sau mai putin grava decat amenintarea comunicata in scris, ... (vezi toată discuția)
Infractiune informatica? ContSters327384 ContSters327384 Spargerea unui cont de facebook , stergerea , modificarea , restrictionarea accesului , accesarea , idroducerea , deterioarea , folosirea identitatii si ... (vezi toată discuția)
Cum sa procedez cand cineva ma ameninta ? amb35 amb35 Buna ziua. In seara aceasta un vecin de bloc m-a amenintat sau cel putin eu asa m-am simtit. Sa expun caat mai succint datele problemei. In aceste imprejurari ... (vezi toată discuția)