Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul de a rezista pasnic autoritatilor - art. 10 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul de a rezista pasnic autoritatilor - art. 10 CEDO?

opunerea de rezistenta, ca exprimare sau manifestare, dreptul de a rezista pasnic autoritatilor - art. 10 CEDO? Unde as putea gasi despre acest subiect??
Este vorba de actiuni tip Martin Luther King sau Gandhi. Nu este vorba de a va opune arestarii.
Multumesc! Spuneti-mi acum cum conving eu obiectiv procurorul ca, in loc de amenintare, este vb de 1 'gluma'?!
Si eventual sa depinda de simtul umorului propriu procurorului? :)
Revenind la tema, art. 10 se refera la libertatea cuvantului si zice ca oamenii nu au doar drepturi, au si obligatii (indatoriri), de ex. a respecta legile adoptate democratic si drepturile altora. [ link extern ]
tgeorgescu, utilizator
Pai are legatura... ca daca eu protestez 'pasnic' exprimandu-mi dezacordul fata de calitatea judecatoarei... chiar daca folosesc expresii dure... sunt in limita libertatii de expresie.
Judecatoarea nu e de sticla. Autoritatile publice trebuie sa aiba obrazul mult mai gros decat oamenii obisnuiti.

Va indrum catre
www.avocatnet.ro/forum/discu...
sa precizati cum conving eu obiectiv procurorul ca, in loc de amenintare, este vb de 1 'gluma'?!
Si eventual sa depinda de simtul umorului propriu procurorului? :)