avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1066 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Reincepere lucru dupa Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Reincepere lucru dupa Concediu crestere copil



Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie:
Copilul face 2 ani pe 23 martie 2018.
Am hotarat cu sotul ca nu isi ia libera " luna tatalui" , astfel eu ar trebui sa incep lucrul cu 1 luna inainte de a implini 2 ani, adica in 21 februarie 2018. Din motive medicale ale copilului, nu pot sa incep in februarie si as vrea sa imi bag concediu fara plata 1 luna pana in 23.03.2018. Cum se procedeaza in acest caz?
Sa fac cerere de reincepere activitate cu 21.02 si apoi cerere de concediu fara plata pana in 23.03? La firma mi se transmite, acum cand le-am spus ca vreau 1 luna concediu fara plata, ca nu mai trebuie sa fac nici o cerere decat inainte cu cateva zile de a face 2 ani copilul cu data de incepere 24.03 .. Cum sa procedez?
Inca ceva va rog: este sau nu obligatorie luna tatalui sa lucrez daca el nu isi ia aceasta luna sa stea acasa?

Alte discuții în legătură

Tata nu vrea sa stea in ccc o luna. trebuie sa anunt? adela05 adela05 In situatia in care tatal nu vrea sa stea in concediu de crestere copil timp de o luna, cum se procedeaza? Se anunta la asistenta sociala? Eu sunt in CCC pana ... (vezi toată discuția)
Stimulent de insertie nicolae1971 nicolae1971 sotia a nascut pe 25 iunie 2013,a ales 2 ani concediu crestere copil,pe 1 iulie 2014 a reinceput munca,am depus dosarul pentru stimulentul de insertie dar ... (vezi toată discuția)
Nelamurire reintoarcere la munca din ccc cristiutza85 cristiutza85 Buna ziua, Am nevoie de câteva lămuriri cu privire la reinceperea muncii din concediu de creștere copil. Fetita e nascuta pe 12.10.2016. Ar trebuii sa ... (vezi toată discuția)