avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 972 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor de noapte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor de noapte

Buna ziua! Va rog frumos sa imi spuneti si mie ce inseamna urmatorul alineat din codul muncii: "fie de un spor la salariu de minimum 15% din salariul de baza pentru fiecare ora de munca de noapte prestata".
Cel mai recent răspuns: ContSters42179 , utilizator 19:06, 21 Octombrie 2009
adica pentru orele de noapte (lucrate in intervalul 22 -6) se va acorda un procent de 15% din salariul de baza.
Adica(sub forma de exemplu):
salar de baza 600 lei,
ore noapte efectuate intr o luna = 50,
200 lei in plus la salariu
Se calculeaza care este salariul de baza/ora, si se adauga la salariu suma rezultata din:
- salariul de baza/ora x 15% x nr. de ore lucrate in intervalul orelor 22-6 intr-o luna

In CCMUN, la art. 41 lit e) spune ca se adauga 25% din salariul de baza, spor de noapte.
Codul muncii are prevederi generale si minimale. Sporul de noapte nu poate fi mai mic decat cel stabilit in CCMUN, respectiv 25% din salariul de baza.
1. Cred ca userul se referea la art.123 din Codul muncii:
Art. 123. - Salariatii de noapte beneficiaza:
a) fie de program de lucru redus cu o ora fata de durata normala a zilei de munca, pentru zilele in care efectueaza cel putin 3 ore de munca de noapte, fara ca aceasta sa duca la scaderea salariului de baza;
b) fie de un spor la salariu de minimum 15% din salariul de baza pentru fiecare ora de munca de noapte prestata.
2. Adica, in cazul muncii de noapte, fie se lucreaza numai 7 ore si se platesc 8 ore fie se acorda sporu de ore de noapte.
3. Asa cum spune si colegul meu @pneagu, sporul de ore de noapte este de 25%, in baza CCMUNN pe anii 2007-2010, art.41(3) lit.d).
Orele de noapte se calculeaza ca si ore suplimentare normale + un spor de 25 % , deci dublu + 25%.
Ex: sal de baza 600 ron, ore suplim de noapte : 6 ore in luna sept

sal baza/176 ore = 3.41 lei /ora normala

3.41 +125% = 7.67 ron per ora de noapte.


Consider ca raspunsul complet ar fi asta, altfel ajungem sa platim un om care a lucrat 1 ora de noapte cu doar 25 % din tariful cu care il platim daca ar fi lucrat 1 ora in cursul zilei. Si in plus este ora suplimentara de noapte......

Alte discuții în legătură

Spor pt munca de noapte liliua2008 liliua2008 BUNA ZIUA! VA ROG SA-MI SPUNETI CARE ESTE SPORUL PT MUNCA DE NOAPTE CARE SE ACORDA CELOR CE MUNCESC NOAPTEA? TREBUIE SA SE ANUNTE ITM ANUAL DE FAPTUL CA ... (vezi toată discuția)
Venitul brut minim garantat pentru functionarii publici antin antin sint functionar public si incadrat cu un salariu de 705 ron brut.daca se aplica reducerea conform legii 118/2010 cu 25% ,este corect ca venitul brut sa scada ... (vezi toată discuția)
Ore noapte mnd mnd Buna ziua, Inca o problema :sorry:, daca durata programului de noapte este de 8 ore, angajatorul este obligat sa acorde un spor de 25% din salariul de baza, ... (vezi toată discuția)